Wygodne odrętwienie

Czasami zastanawiam się, co ktoś chciał przekazać swoją muzyką? Jaki miał w tym cel? Ale słuchając tego utworu nie mam pytań – tytułowe wygodne odrętwienie czuć w każdej jego nucie.

Jest taka muzyka, do której trzeba dorosnąć. Można jej słuchać wiele razy i nie rozumieć, a sięgając po nią po paru latach doznać olśnienia i zrozumieć wszystko. Muzyka zespołu Pink Floyd zdecydowanie taka jest.

Pisząc ten tekst w 2013 roku nie rozumiałam tego utworu. Gdy po pięciu latach wróciłam do niego, aby go poprawić, poczułam go. Poczułam to tytułowe wygodne odrętwienie i chyba po raz pierwszy popatrzyłam inaczej na ten utwór.

Krótka historia poznania

Nowotarski rynek. Jest wieczór pierwszego dnia wakacji. Z tej okazji odbył się koncert grupy Another Pink Floyd. Mimo zimna i wilgoci pojawiło się sporo ludzi. Zespół zapowiedział laserowe show podczas koncertu. Lider zespołu śpiewał głosami Gilmoure’a i Watersa. W tej atmosferze utwory Pink Floyd brzmiały nieziemsko.

Wracając po koncercie do domu, tata opowiadał mi o zespole i ich muzyce. O tym, jak on ich poznawał. Gdy później słuchałam tych utworów, pokazały mi swoje znaczenie, ukryte między wersami.

Wygodne odrętwienie

Przy próbie opowiedzenia o tym utworze czuję, jak kończą mi się słowa. Żadne nie jest odpowiednie, żeby go opisać. Zamykam oczy starając się po raz kolejny wczuć się w niego i znaleźć tych kilka potrzebnych mi zdań. Na próżno. Muzyka przelatuje mi przez palce, ogarnia mnie, wypełnia i przepływa po mnie. Kołysze mną i bawi się sprawiając, że czuję to, na co ona mi pozwala. Odbija się echem zostawiając po sobie uczucie odrętwienia. I  nie jest to wygodne, dożylne odrętwienie, o którym opowiada, tylko jego namiastka. Swego rodzaju ostrzeżenie przed nim.

Nie wiem, jakie będą Twoje odczucia. Może podobne, prawie takie same, a może całkowicie inne. Ale zdecydowanie warto wsłuchać się w utwór Comfortably Numb. Bo oprócz psychodelicznego charakteru zawiera także naprawdę dobrą muzykę. Jak każdy utwór Pink Floyd.

Inne utwory z listy Old is good:

Moja utopia. Wyobraź sobie świat bez granic…

Piosenka o płaczącej gitarze

Old is good, czyli odkurzamy stare płyty