Walczą we mnie wilki dwa: jeden z nich jest dobry, drugi to wcielenie zła. Walczą od lat, a zwycięży ten, którego nakarmię.
Patrzę na mojego bloga i załamuję się. Jak dawno nic nie napisałam! W ostatnim czasie nie miałam czasu na pisanie. Olimpiada z geografii i przygotowanie do matury zajęły mi tyle czasu, że zabrakło go na pisanie o muzyce. Brakuje mi tego, dlatego postaram się być regularna. A tymczasem chciałabym dokończyć to, co zaczęłam jeszcze w wakacje. Wilki dwa
Muzyka z podróży – piosenki które kojarzą mi się z powrotem z wakacji i jazdą przez całą Polskę, znad morza w góry. Zaglądam do notesu. Co czeka w kolejce? Jeszcze kilka piosenek jest. Dzisiaj postawię na Luxtorpedę. Na liście znalazł się utwór sprzed kilku lat, jeden z najbardziej znanych kawałków tego zespołu. Wilki dwa. To dzięki niemu poznałam i polubiłam Luxów. Głównie za niebanalne teksty w połączeniu z ostrzejszą muzyką. I mimo że znam je na pamięć, zaskakują mnie wciąż na nowo.
Wilki dwa ukazały się cztery lata temu, jako jeden z utworów promujących płytę Robaki. Wszedł wtedy na szczyty kilku list przebojów, m.in. poznańskiego Radia Merkury oraz radiowej Trójki. Mimo tego moja przygoda z tą piosenką zaczęła się później. Pod koniec roku 2013 pojawiły się w internecie rekolekcje pod tym samym tytułem. Jak na nie trafiłam, nie pamiętam. Za to pamiętam, że zaintrygowała mnie piosenka wykorzystana w czołówce. Poszukałam jej i w ten sposób trafiłam na Luxtorpedę. Na początku słuchałam tylko tej jednej piosenki, reszta była dla mnie zbyt ostra. Nie słuchałam jeszcze wtedy tak dużej ilości muzyki rockowej. Ale z czasem się przekonałam i dzisiaj jest to jeden z moich ulubionych zespołów.
Co to za wilki?
Tematem tego utworu jest wewnętrzna walka. Dwa wilki, ten dobry i ten zły, toczą odwieczną walkę w każdym człowieku. Wygra ten, którego nakarmisz. Ten, któremu pomożesz. Dla mnie ten tekst jest zawsze prawdziwy i dający do myślenia. Któremu wilkowi pomagam? Czy na pewno chcę jego karmić? Pomaga mi ona zatrzymać się i zastanowić – co powinnam zmienić i czy chcę tak żyć. Bądź co bądź jest to ważne.
Uciekający i ranny wilk pojawia się nie tylko w tym utworze. Przypomina mi Obławę Jacka Kaczmarskiego, gdzie pojawia się obraz ataku na młode wilki. Ale o tym opowiem kiedy indziej.
Inne piosenki Luxtorpedy na blogu: