Muzyczna Lista Muzyka

Wilki dwa i ich odwieczna walka

Walczą we mnie wilki dwa: jeden z nich jest dobry, drugi to wcielenie zła. Walczą od lat, a zwycięży ten, którego nakarmię.

Patrzę na mojego bloga i załamuję się. Jak dawno nic nie napisałam! W ostatnim czasie nie miałam czasu na pisanie. Olimpiada z geografii i przygotowanie do matury zajęły mi tyle czasu, że zabrakło go na pisanie o muzyce. Brakuje mi tego, dlatego postaram się być regularna. A tymczasem chciałabym dokończyć to, co zaczęłam jeszcze w wakacje. Wilki dwa

Muzyka z podróży – piosenki które kojarzą mi się z powrotem z wakacji i jazdą przez całą Polskę, znad morza w góry. Zaglądam do notesu. Co czeka w kolejce? Jeszcze kilka piosenek jest. Dzisiaj postawię na Luxtorpedę. Na liście znalazł się utwór sprzed kilku lat, jeden z najbardziej znanych kawałków tego zespołu. Wilki dwa. To dzięki niemu poznałam i polubiłam Luxów. Głównie za niebanalne teksty w połączeniu z ostrzejszą muzyką. I mimo że znam je na pamięć, zaskakują mnie wciąż na nowo.

Okładka drugiej płyty Luxtorpedy, na której pojawił się utwór "Wilki dwa"
Okładka drugiej płyty Luxtorpedy, na której pojawił się utwór „Wilki dwa”

Wilki dwa ukazały się cztery lata temu, jako jeden z utworów promujących płytę Robaki. Wszedł wtedy na szczyty kilku list przebojów, m.in. poznańskiego Radia Merkury oraz radiowej Trójki. Mimo tego moja przygoda z tą piosenką zaczęła się później. Pod koniec roku 2013 pojawiły się w internecie rekolekcje pod tym samym tytułem. Jak na nie trafiłam, nie pamiętam. Za to pamiętam, że zaintrygowała mnie piosenka wykorzystana w czołówce. Poszukałam jej i w ten sposób trafiłam na Luxtorpedę. Na początku słuchałam tylko tej jednej piosenki, reszta była dla mnie zbyt ostra. Nie słuchałam jeszcze wtedy tak dużej ilości muzyki rockowej. Ale z czasem się przekonałam i dzisiaj jest to jeden z moich ulubionych zespołów.

Co to za wilki?

Tematem tego utworu jest wewnętrzna walka. Dwa wilki, ten dobry i ten zły, toczą odwieczną walkę w każdym człowieku. Wygra ten, którego nakarmisz. Ten, któremu pomożesz. Dla mnie ten tekst jest zawsze prawdziwy i dający do myślenia. Któremu wilkowi pomagam? Czy na pewno chcę jego karmić? Pomaga mi ona zatrzymać się i zastanowić – co powinnam zmienić i czy chcę tak żyć. Bądź co bądź jest to ważne.

Uciekający i ranny wilk pojawia się nie tylko w tym utworze. Przypomina mi Obławę Jacka Kaczmarskiego, gdzie pojawia się obraz ataku na młode wilki. Ale o tym opowiem kiedy indziej.

Inne piosenki Luxtorpedy na blogu:

> Za wolność

> Nieobecny Nieznajomy

 

Możesz również polubić…