Muzyczna Lista,  Muzyka

Płomienna muzyka. Wiele ognistych twarzy

Ogień ma wiele twarzy. Niebezpieczną, dynamiczną, romantyczną… Jak prezentują się one w muzyce?

Ogień daje energię i ciepło. Może być niebezpieczny, gdy wymknie się spod kontroli. Ale wprowadza też specyficzny klimat. Jak chociażby wieczorem przy ognisku czy w zimowy wieczór przy kominku. wiele ognistych twarzy

Płonąca podłoga

Beth Hart to wokalistka z pogranicza rocka, bluesa i paru innych gatunków. Nagrała już osiem albumów studyjnych. Ostatni, nazwany Fire on the Floor, ukazał się w zeszłym roku. I to utwór tytułowy tego krążka rozpocznie tą listę. Fire on the Floor jest leniwy, spokojny, ma charakter bluesowy, ale użyte instrumenty, a także wokal Beth dodają mu nieco rockowego pazura.

Ognia!

Tempo nieco przyspieszy, ale tylko trochę. Utwór ten został stworzony jako singiel promujący trasę Męskiego Grania z 2012 roku. I, prawdę powiedziawszy, jest to mój ulubiony kawałek promujący tą imprezę. Utwór Ognia!  to ciekawie dobrany duet. Mieszają się w nim ciepły głos Katarzyny Nosowskiej z niskim, chropowatym wokalem Marka Dyjaka. Do tego dochodzi muzyka spokojna, ale żywa. Nie ma tu jeszcze rockowej powtarzalności, jaką charakteryzują się single ostatnich czterech lat.

Ogień trawiący drzewa

Kilka lat temu piosenka I See Fire cieszyła się dużą popularnością. Nie tylko ze względu na premierę filmu, z którym była związana, ale też przez rosnącą popularność wokalisty. Dzisiaj bilety na jego koncerty rozchodzą się jak świeże bułeczki, ale jego muzyka zmieniła się. Na gorsze, moim zdaniem. Skoro wolał zamienić nastrojowe ballady w stylu Thinking Out Loud na łatwe, popowe przeboje, jak chociażby Shape of You, jego wybór. Fanów mu przybywa, ale ja wolę wrócić do nieco starszych jego utworów.

Marzenia stają w ogniu

Zanim tempo przyspieszy, pojawi się jeszcze jedna ballada. Tym razem zaśpiewana przez gruzińską piosenkarkę, Katie Melua. Utwór Dreams on Fire pochodzi z jej najnowszej płyty In Winter. Wykonawczyni towarzyszy na niej gruziński chór Gori Women’s Choir, nadający lekko tajemniczego brzmienia utworom. A samo Dreams on Fire nadaje chwili przyjemny, romantyczny nastrój. Przyjemnie jest zanurzyć się w jego brzmienie i na 2,5 minuty odłączyć się od otaczającego świata… wiele ognistych twarzy

Rozpalone uczucie

Podobno współczesna polska muzyka jest zła. Podobno nie da się jej słuchać. Ja mam na ten temat inne zdanie. Bardzo podoba mi się to, co słyszę. Mamy świetnych muzyków, których słucha się z przyjemnością. Wśród nich jest zespół Organek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, grupa Sorry Boys i wiele innych. Do zestawienia najlepiej pasowała mi piosenka tego pierwszego, Missisipi w Ogniu. Promowała album Czarna Madonna, zdobyła nagrodę Fryderyka jako Utwór Roku (o Fryderykach pisałam tutaj), sześć razy była na szczycie Trójkowej Listy Przebojów. Zasłużenie? Zdecydowanie. Za dobre, rockowe brzmienie, wyjątkowy wokal i tekst – bez płytkich ozdobników, trafiony w punkt.

Aureola w ogniu

Zespół – legenda, mający tłum fanów, których wciąż przybywa. Metallica. Nagrali dziesięć albumów studyjnych, a na ten najnowszy, Hardwired… To Self-Destruct, kazali czekać osiem lat. Ale gdy już się ukazał, w wielu krajach okrył się złotem lub platyną. W Polsce ma status poczwórnej platynowej płyty. Z tego albumu wybrałam jeden utwór, Halo on Fire. Jest dynamiczny, mocny, trwa ponad osiem minut. Ale raczej nie nadaje się dla osób lubiących spokojną i delikatną muzykę.

Masz wszystko! wiele ognistych twarzy

Jako ostatni zagra utwór lekki, wakacyjny i energiczny. Jest singlem promującym piąty album grupy Arcade Fire. Everything Now. I mimo, że unikam jak ognia wakacyjnych przebojów, do tego się bardzo przywiązałam. Jest w nim słońce, radość, zapach wakacji i ciepłego lata. Przyjemny dla ucha, wywołuje uśmiech na twarzy. W sam raz na pozytywne zakończenie ognistej listy.

Więcej od Muzycznej Listy

Kiedy pasja zamienia się w horror

Gołębi płacz na 2000 gardeł

Jeszcze wszystko będzie możliwe

Źródło zdjęcia: Pixabaywiele ognistych twarzy