Taniec

Taniec trzeba czuć. O inspirujących tancerzach słów parę

Przekracza granice ludzkich możliwości, opowiada historie bez słów i sprawia, że nie można oderwać wzroku. Inspiruje i motywuje do działania. Jednak zanim do tego dojdzie, taniec trzeba czuć.

Michael Jackson powiedział kiedyś, że najgorszy błąd, jaki może popełnić tancerz, to myślenie. Taniec trzeba czuć. Nie znaczy to, że tancerze nie myślą lub są mniej inteligentni niż reszta społeczeństwa. Żeby dobrze zatańczyć, trzeba 'wyłączyć myślenie’ i kierować się impulsem, muzyką lub intuicją. Taniec to gra emocji i zmysłów.

Od lat taniec jest moją ogromną pasją. Uwielbiam tańczyć i oglądać tancerzy. Często wracam do moich ulubionych choreografii w poszukiwaniu inspiracji, motywacji lub rozrywki. Tak powstało to zestawienie – zbiór najciekawszych filmów tanecznych, od których ciężko oderwać wzrok.

Royal Family Varsity

Każdy, kto tańczył wie, jak czasami trudno zsynchronizować ruchy z pozostałymi tancerzami, jak ciężko wypracować, żeby każdy był równo. Formacja Royal Family dokonała niemożliwego. Grupa ta pochodzi z Nowej Zelandii, liczy kilkudziesięciu tancerzy i jest jedną z najlepszych na świecie. W ich choreografiach jest energia, moc i oryginalność. Nie umiem od nich oderwać wzroku.

Keone i Mari

Jak ze sobą współpracować w tańcu? Jak stworzyć razem choreografię, od której ciężko odwrócić wzrok? Odpowiedzi na te pytania znają Keone i Mariel Madrid – małżeństwo połączone przez taniec. W choreografii Are U Therepokazują, jak wiele można zrobić, działając razem. Jest obrazem, jak daleko może zaprowadzić współpraca z drugim człowiekiem. Pokazuje także, jak brak współdziałania wpływa na rozwój obu stron.

Dytto

Popping jest stylem polegającym na odpowiednim spinaniu mięśni w odpowiednim czasie. W efekcie tancerz rusza się prawie jak robot. Jest to bardzo trudne, ale także fascynujące. Moją idolką w tym stylu jest Dytto – nastolatka z USA, która swoją przygodę z poppingiem zaczęła w wieku 12 lat. Szybko stała się znaną tancerką i youtuberką. Na scenie zwraca na siebie uwagę stylem i sposobem bycia.

Les Twins

Les Twins to duet braci-bliźniaków pochodzący z Francji. Łączą zabawę z tańcem, a w ich choreografiach widać 'przekomarzanie się’. Na scenie są profesjonalistami, którzy umieją rozbawić publiczność. W moim ulubionym układzie tanecznym pojawiły się utwory popowe, ale też ponadczasowe. Co więcej, rozpoczęli utworem Careless Whisper Georga Michaela, przez co przyciągnęli moją uwagę.

Koharu Sugawara

Koharu Sugawara to japońska tancerka, która urzekła mnie swoimi krótkimi choreografiami. W trwających do 2 minut filmach z obozu Urban Dance Camp pokazuje energię, perfekcję i swój własny, oryginalny styl. Porusza się z dużą swobodą i widać, że taniec sprawia jej dużą radość.

Cyrk Słońca

Nowe oblicze sztuki cyrkowej – tak można określić twórczość kanadyjskiej grupy Cirque du Soleil. Ich przedstawienia to uczta dla oczu i uszu. Wśród występujących artystów są klauni, akrobaci, gimnastycy, tancerze i wiele innych. Często pokazują coś, co wydaje się przekraczać poza ludzkie możliwości. Do tego dochodzi bardzo dobrze dobrana muzyka. Ostatnio zaczęli tworzyć przedstawienia inspirowane utworami Michaela Jacksona czy The Beatles. Pojawił się także spektakl Toruk będący cyrkowym odpowiednikiem Avatara. Niestety, w najbliższym czasie Polski nie odwiedzą, jednak mam nadzieję, że jeszcze tu przyjadą. Taniec trzeba czuć

Tobias Ellehammer

Tobias jest tancerzem i choreografem z Danii. Potrafi stworzyć niezwykłe choreografie, z czego moją ulubioną jest ta stworzona do utworu Black or White Michaela Jacksona. Przypadła mi do gustu tym bardziej, że poruszony jest w niej temat tolerancji. Poprzedzony jest krótkimi informacjami medialnymi o przemocy ze względu na pochodzenie, które kończy wypowiedź dziewczyny mówiącej o potrzebie akceptacji drugiego człowieka. Film nagrany został w wielu różnych miejscach na świecie, z różnymi tancerzami, których łączy jedno – wspólna pasja.

Więcej od Muzycznej Listy:

Muzyka z pazurem, czyli zwierzęta w piosenkach

Muzyka z rumieńcem, czyli co usłyszysz na EP-ce

Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.

Możesz również polubić…