Skrzydlate piosenki. O aniołach w muzyce

Chronią, podnoszą na duchu, czasami upadają. Są częstymi bywalcami popkultury. Co robią anioły w muzyce? I jak brzmią skrzydlate piosenki?

Anioły inspirowały ludzi od dawna. Były bohaterami legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie, pojawiały się na obrazach, a ich postacie były utrwalane w kamieniu nie tylko w świątyniach. Ich role bywały różne. Niektóre walczyły z siłami zła, inne opiekowały się dziećmi i były stróżami ludzkości. Zdarzały się też osobniki upadłe, które przeszły na złą ścieżkę. Czasami traciły swoją boską cząstkę i stawały się bardziej ludzkie, jak na obrazie Hugo Simberga Ranny Anioł. Ich popularność trwa do dzisiaj. W zależności od intencji autora istoty te pomagają radzić sobie z trudnymi uczuciami, wyrażają troskę, zapewniają opiekę, ale też są usprawiedliwieniem niektórych czynów. Jak prezentują się w muzyce? Jakie role muzycy przyznają aniołom? I jak brzmią skrzydlate piosenki?

Anioły upadają pierwsze

Angels Fall First. Nie jest to pogodny początek zestawienia. Jednak wolę zakończyć optymistycznie, więc na utwór rozpoczynający zestawienie wybrałam delikatną balladę fińskiej grupy Nightwish. Utwór ma już nieco lat – pochodzi z pierwszego albumu o tym samym tytule, który został wydany w 1997 roku. I chociaż upadające anioły kojarzą się z złem, to Angels Fall First porusza zupełnie inny temat.

Ballada ta opowiada o odwiedzinach u przyjaciela. Przyjaciela, który odszedł za wcześnie. Tytułowe Angels Fall First jest tu synonimem stwierdzenia Only the good die young (dobrzy ludzie umierają młodo). Utwór jest delikatny i spokojny. Pojawiają się w nim brzmienia folkowe, wprowadzające nastrój zadumy. Odczucie to potęguje niezwykły sopran Tarji, dając brzmienie nie do podrobienia. Angels Fall First zostawia po sobie sporą dawkę nostalgii i zadumy, jednak w moim odczuciu jest jednym z piękniejszych utworów grupy.

Skrzydlate piosenki – Angels Fall First, Nightwish

Kolejny upadły?

Moja druga propozycja pochodzi od grupy Breaking Benjamin. Mimo podobnego tytułu brzmienie utworu jest zupełnie inne. Angels Fall jest mocnym, rockowym kawałkiem, w którym uwagę przyciąga głos wokalisty, Benjamina Burnley’a. Jest to singiel z piątego albumu studyjnego, Dark Before Dawn. Także wymowa Angels Fall jest zupełnie inna od propozycji od grupy Nightwish. Świat może się walić, anioły mogą upadać, ale ja będę przy Tobie i będę Cię wspierał.

Charakter utworu oddaje także teledysk. Przez większość trwania jest burzowy i agresywny. Jednak z upływem czasu łagodnieje i wszystko wydaje się zmierzać do szczęśliwego zakończenia. Całość bardzo przyciąga uwagę i sprawia, że ciężko odwrócić wzrok przed końcem utworu.

Skrzydlate piosenki – Angels Fall, Breaking Benjamin

Strażnik

W 2012 roku pojawiła się piosenka, przy której ciężko się nie uśmiechnąć. Opowiada ona o trosce o drugą osobę, o opiece, czuwaniu i empatii. Napisała ją świeżo upieczona mama, Alanis Morisette, a z pomocą jej przyszedł Guy Sigsworth, brytyjski piosenkopisarz. Piosenka ta była pierwszą propozycją na nowy album, Havoc and Bright Lights. Nosi ona tytuł Guardian – Strażnik.

Guardian z jednej strony jest utworem łagodnym, a z drugiej ma w sobie rockowego pazura, charakterystycznego dla Alanis. Delikatne pianino przeplata się z gitarami, ciepły głos wokalistki na koi podczas zwrotek, żeby dać energetycznego kopa podczas refrenu. Całość jest przepełniona pozytywnymi emocjami, co sprawia, że chce się do piosenki ciągle wracać.

Skrzydlate piosenki – Guardian, Alanis Morisette

Miasto aniołów

Los Angeles, Miasto Aniołów. Miasto, w którym podobno spełniają się marzenia. Przez jednych kochane, a przez innych nienawidzone. Jest też bohaterem w popkulturze. Stanowi nie tylko tło do wydarzeń z filmów czy powieści, ale zdaje się być oddzielnym, żyjącym bytem.

Moja czwarta propozycja to City of Angels grupy Thirty Seconds To Mars. Utwór jest inspirowany uczuciami do Miasta Aniołów. W uczuciach tych miłość przeplata się z nienawiścią. Emocje te jeszcze lepiej pokazane są w teledysku. Pojawiają się w nim ludzie, którzy żyją w tym mieście – niektórzy mieszkali tam od zawsze, inni przybyli w pogoni za lepszym życiem. O swoich doświadczeniach opowiadają ci, którym ten kawałek Ziemi przyniósł sławę i ci, którym pogrzebało marzenia.

Sama piosenka także jest wypełniona emocjami, tą dziwną mieszanką miłości i nienawiści. Ubrana jest w rockową otoczkę z elementami elektroniki, przez co świetnie wpada w ucho.

Skrzydlate piosenki – City of Angels, Thirty Seconds To Mars

Poeta to rodzaj anioła

Po wybraniu utworów do zestawienia zorientowałam się, że cztery kawałki mają mocno rockowe brzmienie. Piąty odstaje gatunkowo dość mocno, więc miałam mały problem, jak to wszystko połączyć w miarę spójną całość. Dlatego zostawiam go jako taki pozytywny akcent kończący całość.

Stare Dobre Małżeństwo to grupa, która istnieje od lat 80′. Tworzy głównie na pograniczu folku i poezji śpiewanej, a klimat ich muzyki jest nie do podrobienia. Taka jest też Ballada o Poecie – ciepła, sielska i z humorem. Pojawia się w tym zestawieniu, bo poeta to taki rodzaj anioła, z głową w innym świecie, nieprawdaż?

Skrzydlate piosenki – Ballada o Poecie, SDM

Wybór tej piątki do łatwych nie należał. Podczas selekcji odpadło trochę utworów. Ciekawa jestem, na jakie kawałki by padło, gdybyś Ty miał/a wybrać pięć skrzydlatych piosenek?

Może Cię zainteresować: