Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości

Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości to kolejne zestawienie Muzycznej Listy. Jak artyści podchodzą do tematu i gdzie można odnaleźć serce w muzyce?

Prawdopodobnie najwięcej piosenek powstało o miłości. On ją kochał, ona nie chciała lub na odwrót, oboje się kochają i są szczęśliwi i tak dalej i tak dalej. Utworów ze słowem miłość jest mnóstwo w każdym języku. Czy to samo odnosi się do słowa serce? Przekonajmy się! Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości

Powiem szczerze – znalezienie dziesięciu piosenek ze słowem serce w tytule nie było tak łatwe, jak mi się wydawało. Szczególnie z drugim kryterium wyszukiwania: musi mi się podobać. Jednak w końcu udało się. Sprawdziła się powszechnie panująca zasada: można znaleźć wszystko, jak tylko przestaniesz szukać.

Serce wszystkiego

Wśród piosenek grupy Within Temptation można chyba znaleźć utwór na każdy temat. Tak jest i tym razem. The Heart of Everything pochodzi z czwartego albumu zespołu o tej samej nazwie. Czym jest owo serce wszystkiego? Ja rozumiem je jako przyczynę wszystkiego, zarówno dobrego, jak i złego. Ale mogę się mylić, prawda?

Gdyby moje serce…

Na pytanie „co by było, gdyby moje serce było piłką?” próbuje odpowiedzieć zespół Marillion. Odpowiedź jest równie oryginalna jak pytanie. „Gdyby moje serce było piłką, toczyłoby się pod górę” śpiewa Steve Hogarth w utworze If my heart were a ball. To stwierdzenie zaintrygowało mnie, tak jak cały kawałek. Ciekawe, co było inspiracją muzyków do napisania tego tekstu?

Wesoła orkiestra Sierżanta Pieprza

Pamiętacie, jak Beatlesi wydawali swoje pierwsze albumy? Ja też nie. Na szczęście inni pamiętają i nie pozwalają tej muzyce zaginąć. Dzisiaj odkurzę pewną płytę, a raczej jeden utwór z tej płyty, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Z tym odkurzaniem nie żartowałam, piosenka powstała 50 lat temu. Dużo czasu minęło od wydania, muzyka się zmieniła, przez co taka muzyczna podróż w czasie może być ciekawym przeżyciem.

Jednego serca

Zostańmy jeszcze chwilę w końcówce lat 60. Jednak z Wysp Brytyjskich, skąd pochodził zespół The Beatles, przenieśmy się do Polski. W 1969 roku na płycie Enigmatic Czesława Niemena pojawił się kawałek Jednego Serca. Muzykę napisał Niemen do wiersza Adama Asnyka, polskiego poety epoki pozytywizmu. W efekcie powstał utwór jednocześnie poetycki, silny i bez ozdobników. I mimo, że wiele osób próbowało wykonać po Niemenie Jednego Serca, niewielu się udało.

Kolejne serce

Piosenka mojego dzieciństwa, jak i artysta mojego dzieciństwa. Marka Grechutę i jego utwory znam, odkąd pamiętam. Był pierwszym muzykiem 'moich rodziców’, którego ja także słuchałam. Mam do niego spory sentyment, a słucham do dzisiaj. A ta piosenka była pierwszą, która mi przyszła do głowy, układając to zestawienie. Chodzi oczywiście o Serce z albumu Marek Grechuta & Anawa.

Prosto od serca

Słuchając Starego Dobrego Małżeństwa w mojej wyobraźni pojawiają się górskie krajobrazy. Wędrówki w Bieszczadach, Gorcach i Beskidach. Niesamowite widoki z tras i szczytów. Zmęczenie i radość z przebytej trasy. W ich muzyce jest ukryte całe piękno i magia gór. Nie inaczej jest z piosenką Prosto od Serca z płyty Beretka dla Bejdaka.

Kształt serca

Wróćmy do piosenek angielskich. Tym razem będzie to jedna z najpiękniejszych ballad Stinga, jakie znam. Łagodna, kojąca, z nutą melancholii. Sting połączył w pięknej piosence uczucia oraz magię matematyki ukrytą w kartach i prawdopodobieństwie (porównanie godne prawdziwego mat-fiza). Piosenka ta nosi poetycki tytuł Shape of my Heart i pochodzi z albumu Ten Summoner’s Tales.

Wpuść do serca

Piosenka Let Me in your Heart Again została nagrana w 1984 roku, ale wydano ją dopiero 30 lat później. Warto było czekać? Zdecydowanie. Jest to przyjemna rockowa ballada z niepowtarzalnym głosem Freddiego Mercury’ego. Czego chcieć więcej? Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości

Bicie serca

Wróćmy do XXI wieku. Na początku stulecia szwedzki duet The Knife nagrał piosenkę Heartbeats. Kilka lat później ukazał się cover utworu w wykonaniu Jose Gonzaleza, szwedzko-argentyńskiego muzyka tworzącego głównie w stylu indie folk. Jego wersja jest łagodna, lekka i przyjemna dla ucha. Serce w muzyce. Piosenki nie tylko o miłości

Serce pełne miłości

To już ostatni utwór tego zestawienia. Jeśli wytrwaliście do tego momentu, to jestem wam wdzięczna. Piosenka pochodzi z musicalu Nędznicy i jest jedną z niewielu romantycznych akcentów tej produkcji. A Heart Full of Love opowiada o radości ze spotkania zakochanych i smutku nieszczęśliwie kochającej dziewczyny.

Warto zajrzeć:

7 najciekawszych piosenek z kwiatami w tle

Fryderyki 2017. Muzyka ma się dobrze

Między operą a teatrem

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.