Północ

Domowy, sielski nastrój, ciepły kocyk, kubek gorącej herbaty i ciemna noc. Północ i cisza. To wszystko przywodzi na myśl utwór zespołu Domowe Melodie.

Wciąż pamiętam, gdy po raz pierwszy usłyszałam ten kawałek. Wracaliśmy z wakacji, a grupa Domowe Melodie udzielała wywiadu jednemu z redaktorów radiowej Trójki. W przerwach pojawiały się ich piosenki. Nie mogło zabraknąć Grażki, będącej największym hitem zespołu. W pewnym momencie w głośnikach radia zabrzmiały dźwięki spokojnej, nastrojowej ballady. Nie sposób było nie zwrócić na nią uwagi. W ten sposób poznałam Północ i praktycznie od razu się zakochałam…

Północ

Jakość nagrania nie jest najwyższa. Tak samo obraz w dołączonym do piosenki teledysku. To jednak ani trochę nie przeszkadza w odbiorze, wręcz przeciwnie – pozwala poczuć domowy, ciepły nastrój. Taki jest styl zespołu Domowe Melodie – prosty, nieidealny, ale wyjątkowy. Dlatego łatwo się zakochać. Bo jak tu nie polubić czegoś tak prostego i szczerego.

Grupa Domowe Melodie tworzy muzykę, która zachwyca swoją prostotą i zatrzymuje szczerością. Jest ona przy tym magiczna. Piosenka Północ pozwala przenieść się do idealnego domu: ciepłego, pełnego szczęścia i radości. Delikatnie usypia i kołysze do snu opowiadając o północy.

Domowe Melodie

Grupa Domowe Melodie powstała w 2012 roku z pomysłu Justyny Chowaniak. Jest ona także kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką oraz pianistką. Towarzyszą jej Staszek Czyżewski, kontrabasista i akordeonista oraz Kuba Dykiert, grający na perkusji i gitarze. Tworzą w wielu gatunkach, pojawiają się utwory alternatywne, akustyczne, popowe i w stylu urban folk. Ich muzyka jest nagrywana w warunkach domowych. Na swoim koncie mają już debiutancki album nazwany po prostu Domowe Melodie, który także był stworzony i wydany w warunkach domowych. Singiel pochodzący z tej płyty, o tytule Grażka, dotarł do szczytu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na podium utrzymał się przez pięć tygodni, a na liście pojawiał się przez dwanaście tygodni. Oprócz Grażki na debiutanckim albumie znalazło się jeszcze 12 innych utworów, w tym Północ.