Muzyczne podsumowanie roku 2016

Rok 2016 zebrał spore żniwa w świecie muzyki. Świat pożegnał wielkich artystów. Jednak przyniósł też wiele nowości. Zapraszam na krótkie podsumowanie roku.

Styczeń podsumowanie roku

Na samym początku świat obiegła smutna wiadomość. 10 stycznia zmarł David Bowie, który był jedną z największych legend współczesnej muzyki rozrywkowej. Działał od lat 60. ubiegłego wieku do samego końca. Pożegnał się ze światem płytą Blackstarpodsumowanie roku

Luty

Po raz 36. rozdano Brit Awards, brytyjskie nagrody muzyczne. Najwięcej statuetek otrzymała Adele. Oprócz niej wyróżnieni zostali m.in. Coldplay, James Bay i  Jack Garratt. Podczas gali uhonorowano także zmarłego Davida Bowiego.

Marzec

Na rynku muzycznym ukazała się nowa płyta Ani Dąbrowskiej. Szósty krążek w jej karierze został zatytułowany Dla naiwnych marzycieli.

Kwiecień

Kolejna smutna wiadomość obiegła świat. 21 kwietnia 2016 roku zmarł w wieku 57 lat kolejny gigant muzyki rozrywkowej, Prince. Był obecny w świecie muzyki przez 38 lat, aż do samego końca. Nagrał 39 albumów studyjnych, ostatni ukazał się w 2015 roku. Do jego największych przebojów należą m.in. Purple Rain czy Kiss.

Maj

Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się po raz 61 w Szwecji. Zwyciężyła Ukrainka Jamala, która zaśpiewała utwór 1944. Michał Szpak, reprezentant Polski, wylądował na 6. miejscu. Wykonał on Colours of your life.

W maju ukazała się także płyta Moniki Brodki Clashes. Jest to czwarty krążek na jej koncie, pokazujący artystkę od nowej strony. podsumowanie roku

Czerwiec

Ukazał się już jedenasty album amerykańskiej grupy Red Hot Chilli Peppers zatytułowany The Gateway. Na krążku znalazło się 13 kawałków, a singlem został utwór Dark Necessities. Ostatniego dnia czerwca zespół zagrał w Polsce podczas drugiego dnia Open’er Festival.

Lipiec

Ruszyła po raz siódmy trasa koncertowa Męskiego Grania. Tym razem orkiestrę poprowadził Tomasz Organek. Piosenką promującą została Wataha wykonana przez wspomnianego Organka, O.S.T.R., Dawida Podsiadło oraz Orkiestrę Męskiego Grania. Muzykę napisali Organek i Podsiadło, słowa Organek, O.S.T.R. i Dawid Podsiadło.

Sierpień

Po raz 10 odbył się w Katowicach Off Festival. W tym roku gościł m.in. Brodkę, duet Rysy oraz grupę Kaliber 44. Festiwal odbył się w dniach 5-7 sierpnia.

Wrzesień

Ukazał się szesnasty album grupy Nick Cave and the Bad Seeds nazwany Skeleton Tree. Znalazło się na nim osiem utworów, w tym niezwykle przejmujące Skeleton Tree Jesus Alone. Krążek szybko został pozytywnie przyjęty w wielu krajach, w tym w Polsce. Pojawił się także album polskiego zespołu Jan Bo założonego przez gitarzystę Lady Pank Jana Borysewicza. Znalazło się na nim piętnaście kawałków, w tym przebój wykonany razem z Piotrem Roguckim z zespołu Coma – Bananowy Dżem.

Październik

W październiku prawdziwy wysyp płyt. Albumy wydali Kult (Wstyd), Beth Hart (Fire on the Floor), Archive (The False Foundation) czy Bon Jovi (This House Is Not For Sale). Ukazał się także ostatni krążek Leonarda Cohena You Want It Darker. W tym miesiącu ukazał się także werdykt komisji przyznającej Nagrodę Nobla ogłaszający Boba Dylana jej laureatem w dziedzinie literatury.

Listopad

Kolejne nowe krążki takich artystów jak Metallica, Taco Hemingway, Sting czy Mieczysław Szcześniak przyćmiła kolejna smutna wiadomość. W wieku 82 lat zmarł Leonard Cohen – kanadyjski poeta, muzyk i pisarz. Nagrał on czternaście albumów. Jego muzyka miała wyjątkowy klimat, efekt pogłębiał niski głos artysty. W Polsce zyskał dużą popularność, szczególnie w latach 80. Do jego największych przebojów należały utwory HallelujahDance me to the end of LoveIn My Secert Life czy Suzanne.

Grudzień

Koniec roku zaczął się kolejnym nowym krążkiem. Tym razem należał on do amerykańskiej piosenkarki LP. Pojawiło się także wiele piosenek świątecznych, nowych aranżacji, a także zupełnie nowych kolęd i pastorałek. Świąteczne albumy wydali m.in. Stanisława Celińska i Pentatonix. Jednak w święta Bożego Narodzenia świat obiegły dwie smutne wiadomości. Pierwsza przeszła bez większego echa: w Wigilię zmarł gitarzysta brytyjskiego zespołu Status Quo – Rick Parfitt. Miał 68 lat. W 2017 roku planował wydanie solowego albumu. Dzień później, w Boże Narodzenie, zmarł inny artysta: George Michael. Artysta miał 53 lata. Był autorem wielu przebojów, takich jak Last ChristmasWake Me Up Before You Go GoCareless Whisper czy Freedom! ’90. Na swoim koncie miał pięć albumów studyjnych. W święta Bożego Narodzenia w katastrofie lotniczej zginęli muzycy rosyjskiego chóru Aleksandrowa.