Bawi i wzrusza, czyli o tym, co potrafi muzyka Piwnicy

Humor, dystans do siebie, talent i poruszająca muzyka Piwnicy – tymi słowami można w skrócie opisać, o czym będzie dzisiejszy tekst.

Zauważam już od dłuższego czasu, że odczuwam dość dużą niechęć do pisania bloga, gdy mam pisać o jednej piosence. Szczególnie, że czasami powtarzam się pisząc o utworach tej samej kategorii. Dlatego postanowiłam spróbować czegoś nowego – żeby nie rozciągać w czasie i nie zaniedbywać pisania dana kategoria będzie się zawierać w jednym, góra dwóch postach. muzyka piwnicy

Lista Piwnicy pod Baranami już się zaczęła. Pierwszy wpis pojawił się dość dawno i poświęcony był utworowi Piotr Zbigniewa Preisnera. Żeby się nie powtarzać, przeskoczę do kolejnej pozycji z tej listy, czyli

O Groblach na Groblach

Pojawiła się ona w 1997 roku, kiedy to miała swoją premierę podczas koncertu 40. lecia Piwnicy. Jest to piosenka – historia. Tekst ma przywoływać wspomnienia tego, dla którego został napisany. Nawiązuje do historii kabaretu i jego 'drugiego domu’: mieszkania Janiny Garyckiej na Placu na Groblach w Krakowie. Po wysłuchaniu utworu nawet osoba nie znająca zbytnio Piwnicy pod Baranami i  Piotra Skrzyneckiego może się domyślić, że ten dom miał duże znaczenie. Zaśpiewana z humorem przez Aleksandrę Mauer, Beatę Rybotycką i Rafała Jędrzejczyka. Tekst napisał Zbigniew Książek, a muzykę Zygmunt Konieczny. muzyka piwnicy

Nic Takiego

Ta piosenka to nic takiego. Zwykła piosenka zaśpiewana jakby od niechcenia. Ot, artysta wyszedł, zaśpiewał, poszedł. Nic takiego. Pomijając fakt, że żeby to zaśpiewać Jacek Wójcicki (który dla mnie na zawsze pozostanie Panem Tenorkiem) musiał dysponować głosem o dużej rozpiętości, a także bardzo dobrze wyćwiczonym. Żeby zaśpiewać tak lekko tak trudny utwór trzeba mieć duże umiejętności oraz doświadczenie. Za to słucha się bardzo przyjemnie. Szczególnie, że zaśpiewana z humorem.

Znów Wędrujemy

Tym razem jest to utwór artysty, który do Piwnicy trafił dzięki Studenckiemu Festiwalowi Piosenki, w którym wziął udział jako licealista. Wtedy rozpoczęła się jego kariera muzyczna. Minęło już ponad 30 lat od tego debiutu. W tym czasie dorobił się 14 albumów studyjnych oraz stał się jednym z najważniejszych artystów polskiej poezji śpiewanej. Mowa tu oczywiście o Grzegorzu Turnale, który jest jednym z moich ulubionych artystów. Imponuje mi barwą głosu, mądrymi utworami oraz dystansem do siebie, który widać wyraźnie na koncertach. Do tego zestawienia wybrałam piosenkę Znów Wędrujemy. Nią zadebiutował wiele lat temu. Dzisiaj wciąż oczarowuje spokojem od niej bijącym, jest łagodna i roztacza niesamowite krajobrazy. Nic zresztą dziwnego, skoro słowa zostały napisane przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a wypowiedziane zostały przez Grzegorza Turnaua.

Dzięki Ci, Panie…

Anna Szałapak tak została nazwana przez Agnieszkę Osiecką. Ta pieśniarka, obdarzona pięknym głosem, stała się jedną z najbardziej znanych artystek Piwnicy, jej „Białym Aniołem”. W kabarecie pojawiła się w 1979 roku. Bardzo szybko utworem charakterystycznym dla niej stał się Grajmy Panu. Trudny, o zmiennym tempie, przez Annę Szałapak wykonywany perfekcyjnie. Piosenka rodziców też ma wybitnych. Słowa napisała Agnieszka Osiecka, a muzykę Zygmunt Konieczny. I jak się nie wzruszyć przy takich artystach?

W mgłach daleczeje sierp księżyca…

Tymi słowami zaczyna się wiersz Bolesława Leśmiana pod tytułem Szewczyk. Poznałam go w dwóch wersjach muzycznych: Sławy Przybylskiej i Aleksandry Mauer. Niby tekst taki sam, a jednak są to dwa całkowicie różne utwory. Do gustu dużo bardziej przypadł mi w wykonaniu drugiej artystki i w tej wersji pojawi się ten wiersz na moim blogu. Delikatny, wysoki głos Aleksandry Mauer pasuje do tajemniczego klimatu wiersza, lekko go pogłębiając. Razem z muzyką, którą napisał Jerzy Wysocki, utwór robi ogromne wrażenie.

Czarny Anioł

Ewa Demarczyk jest jedną z najbardziej zagadkowych artystek. Posiada potężny głos, utwory trudne do wykonania, charyzmę. Na początku kariery współpracowała z Piwnicą pod Baranami, z którą była związana przez 10 lat. Później występowała 'na własną rękę’, aż do roku 1999, kiedy to zniknęła ze sceny. Zaprzestała całkowicie występów, wycofała się z życia publicznego, świat prawie o niej zapomniał. Znaleźli się na szczęście ludzie, którzy co jakiś czas przypominali o niej. Na blogu pojawiała się także kilka razy. Do jej najbardziej znanych utworów należą Grande Valse Brillante, Skrzypek Hercowicz czy Groszki i Róże. Do tego zestawieniu wybrałam ten ostatni, którego słowa napisali Julian Kacper i Henryk Roztworowski, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

Dezyderata muzyka piwnicy

Każdy koncert Piwnicy pod Baranami kończy Dezyderata. Także to zestawienie zakończy ten utwór. Pierwotnie był to poemat Maxa Ehrmanna zawierający wskazówki dotyczące dobrego życia. Muzykę skomponował Piotr Walewski. Wykonany przez artystów Piwnicy pod Baranami. muzyka piwnicy