Pierwsza odsłona Muzyki do Patrzenia porwała na łono natury. Tym razem wylądujemy w samym centrum cywilizacji. Jak wybrzmi muzyka w wielkim mieście?
Ta odsłona jest wyjątkowa. W tworzeniu tego zestawienia pomogli mi autorzy dwóch wspaniałych blogów: Natalia i Karolina z Zapowiedz oraz Piotrek z Muzyki na Kółkach. Jednak zanim przedstawimy nasze propozycje teledysków rozgrywających się w wielkim mieście, parę słów o tym, czym jest Muzyka do Patrzenia.
Muzyka do Patrzenia – o co chodzi?
Są utwory, których wspaniale się słucha. Są też takie, które dodatkowo mają ciekawe, dopracowane teledyski, od których nie można oderwać oczu. W celu zwrócenia na nie uwagi postanowiłam stworzyć cykl Muzyka do Patrzenia. Na pierwszy ogień poszły utwory, których oprawa wizualna skupiała się na hipnotyzującym pięknie natury. W tej odsłonie ich akcja będzie rozgrywała się w wielkim mieście. Na początku o swoich propozycjach opowiedzą Natalia z Karoliną, następnie Piotrek, a na końcu ja.
Zapowiedz – Englishman In New York
Teledysk do tego utworu to chyba jedna z piękniejszych, czarno-białych pocztówek muzycznych. Obok cudownego i charakterystycznego głosu Stinga, nas osobiście w utworze zachwyca genialnie wybijający się dźwięk klarnetu. W muzyce jest rytm idealnie dopasowany do kontekstu, czyli wędrówki po mieście. Sam tekst również pięknie ją odzwierciedla. Obok historii mężczyzny pochodzącego z Anglii Sting opisuje również nieco przewrotnie, czasem wręcz stereotypowo sam Nowy Jork. Pada tu też ważne zdanie: „It takes a man to suffer ignorance and smile. Be yourself no matter what they say”. Sam teledysk również nie ujmuje utworowi, chociaż przypomina bardziej współczesne, zmontowane nagrania z podróży. I chyba właśnie dlatego czuć w nim jakąś prawdę, której bardzo często w podobnych ilustracjach muzycznych po prostu brak.
PS Nie wiem jak Wy, ale nasz ulubiony moment w teledysku zaczyna się od 2:14. 😉
Zapowiedz – Taka Warszawa
Byliśmy w USA, teraz przyszedł czas na Polskę. A konkretnie to stolicę – Warszawę. Nam ten utwór kojarzy się mocno z dzieciństwem. Tekst jest opowieścią o pośpiechu miasta oraz o poczucia bycia malutkim w wielkim mieście. Uważamy, że każdy z nas przynajmniej raz doświadczył czegoś takiego w swoim życiu. My w zasadzie mamy tak zawsze, gdy odwiedzamy nieznane nam miasto. Wtedy to mogłybyśmy zaśpiewać za Panią Beatą: „Kiedy pierwszy raz przytuliła mnie, czułam się, jakbym była dzieckiem. Dzisiaj świat mogę zamknąć w jednej dłoni.” Sam teledysk również, jak na czasy, w których powstał, uważamy za bardzo udany. Już pierwsze ujęcie, gdzie widoczna jest kość niezgody Polaków, czyli Pałac Kultury, wydaje się być dobrym wstępem do dalszej opowieści video. Pozostałe ujęcia to po prostu interpretacja Warszawy dopasowana do samego utworu. Wybrałyśmy akurat tę piosenkę, gdyż jej przekaz wydaje się być zawsze aktualny i co u dużo kryć, lubimy ją. 😉
Muzyka na Kółkach – Tokyo
Pierwszy z dwóch utworów, które zdecydowałem umieścić w tej liście to „Tokyo” od Varius Manx. Powodem dla jakiego wybrałem ten utwór jest świetny opis japońskiej metropolii, zarówno w warstwie lirycznej jak w formie teledysku. Anita Lipnicka, ówczesna wokalistka zespołu opisuje przeżycia, doznania po pobycie w stolicy Japonii, gdzie pracowała jako modelka. Również w tej wersji teledysku możemy ujrzeć Tokio w całej jego okazałości oraz najważniejsze lokacje. Myślę, że utwór od Varius Manx świetnie ukazuje miasto, jego barwność oraz pulsujący rytm życia.
Muzyka na Kółkach – Ezoteryczny Poznań
Drugim utworem, który chciałbym umieścić na tej liście jest „Ezoteryczny Poznań” Pidżamy Porno. Tutaj podobnie jak w poprzednim utworze, artyści przedstawiają miasto za pośrednictwem teledysku jak i wersji lirycznej. Tutaj mamy do czynienia z opisem ciemniejszej strony miasta Poznań. Zespół w interesujący, ezoteryczny sposób przedstawia miejsca w Poznaniu, gdzie można natknąć się na ludzi z półświatka. Warstwa wizualna zaś pokazuje nam z widoku tramwaju tylko niektóre lokalizacje miasta. Jednak większa część teledysku koncentruje się na muzykach, którzy przemierzają miasto tramwajem.
Muzyczna Lista – Pod niebem Paryża
Francuskie pieśni wydają się nie starzeć. Wykonywane przez kolejne pokolenia muzyków nie tracą swojego klimatu. Sous le ciel de Paris (Pod niebem Paryża) powstała w 1951 roku do filmu o tym samym tytule. Wykonał ją wtedy aktor i piosenkarz Jean Bretonnière. Na kolejne wersje utworu nie trzeba było długo czekać. Wśród wykonawców znaleźli się Edith Piaf i Yves Montand, a Sous le ciel de Paris stał się symbolem Paryża i Francji. W 2014 swoją wersję nagrała Zaz, i to w dwóch wersjach: solo oraz w duecie z Pablo Alboranem. W teledyskach pokazane jest właśnie to miasto, jego urokliwe zakątki, jak i jego wizytówki. Do mnie przemawia nieco bardziej wersja w duecie – uwielbiam połączenie dwóch języków, a francuski z hiszpańskim cudownie razem brzmią.
Muzyczna Lista – weekendowy hymn
Ze spokojnego Paryża czas na skok na drugi koniec świata – do kolorowych Indii. Właśnie tam powstał teledysk do piosenki zespołu Coldplay, w której pojawiła się także Beyoncé. Na 4 minuty Hymn for the Weekend zabierze w podróż do kolorowych i roztańczonych indyjskich miast, w tym Kalkuty czy Mumbaju, przeżywających festiwal Holi. Jest to niezwykła dawka pozytywnej energii i naprawdę ciężko powstrzymać się przed chociażby podrygiwaniem w takt muzyki.
Muzyczna Lista – wśród wieżowców
Ostatnia propozycja zabierze do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dokładnie – do Dubaju. To właśnie tam, wśród wieżowców, powstał teledysk do utworu Thunder grupy Imagine Dragons. Tutaj nie tylko nowoczesne miasto przykuwa uwagę, jest ono tłem nadającym nierealnego klimatu. Podczas każdego oglądania nie mogę oderwać oczu od trójki tancerzy przebranych za kosmitów: Haroona Al Abdali, Mamadou Bathily oraz Gianny Gi. Chociażby z ich powodu teledysk jest warty poznania.
Na koniec chciałam podziękować Karolinie, Natalii i Piotrkowi za współpracę nad tym teksem i nad tekstami, które pojawiły się na ich blogach: Covery ze snów oraz Muzyka Motywacyjna #7. Cieszę się, że mogłam z Wami pracować!
Jak zawsze też jestem ciekawa, jakie są Twoje propozycje do zestawienia. Jaki teledysk według Ciebie w ciekawy sposób pokazuje miasto?