Muzyka Muzyka do patrzenia Taniec

Muzyka do patrzenia: emocje zaklęte w ruchu

Emocje zaklęte w ruchu. Wyrażające wszystko, mimo braku słów. Dlatego taniec jest tak niezwykły i pociągający.

Nadszedł czas na trzecią odsłonę Muzyki do Patrzenia. Tym razem tematem są emocje zaklęte w ruchu. To jest jeden z tych tekstów, których nie mogę się doczekać, bo łączy w sobie dwie moje fascynacje: muzykę i taniec. Zebrałam utwory o teledyskach, w których taniec odgrywa jedną z głównych ról. Wybierałam kawałki z kanałów wykonawców, choreografie stworzone przez studia taneczne/tancerzy niezwiązanych z wykonawcą nie brałam pod uwagę. Na nie przyjdzie jeszcze czas.

Zapraszam na bal

Bal maskowy. Sala jest pięknie przystrojona, goście elegancko ubrani. Kapela zaczyna grać, parkiet zapełnia się tancerzami. I zaczyna się magia. Pary poruszają się z wdziękiem, ich ruchy są precyzyjne, a każdy gest wyraźny. W połączeniu ze scenografią teledysk ma w sobie pewną dozę dostojeństwa. Co ciekawe, idealnie współgra z pop-rockowym brzmieniem kawałka. W efekcie All The Right Moves One Republic jest jednym z piękniejszych teledysków jakie widziałam.

Emocje zaklęte w ruchu – All The Right Moves One Republic

O płaczącej gitarze

While My Guitar Gently Weeps jest zdecydowanie moją ulubioną piosenką The Beatles. Jak łatwo dzięki niej odpłynąć i się zapomnieć! Ma w sobie niezwykłą delikatność, do której chce się wracać. Jest jedną z tych, które nie czują upływu czasu.

Co prawda pierwotnie piosenka nie miała teledysku. Ten powstał w dziesiątą rocznicę przedstawienia The Beatles LOVE stworzonego przez Cirque du Soleil. Film pojawił się na oficjalnym kanale zespołu, dlatego umieściłam go w zestawieniu. Pięknie łączy charakter utworu przeplatając choreografię animacjami. W roli głównej pojawia się Eira Glover.

Emocje zaklęte w ruchu – While My Guitar Gently Weeps The Beatles

Zdaj się na mnie

To jest jedna z tych piosenek, na które nie zwróciłabym większej uwagi, gdyby nie teledysk. Jednak gdy pierwszy raz go zobaczyłam, poczułam ogromną dawkę pozytywnej energii. Obejrzałam go po raz drugi, trzeci, dziesiąty i wprost nie mogłam się odkleić. Przedstawia on pary w tańcu. Pochodzą z różnych stron, należą do różnych kultur, ale każda jest niezwykła i wyjątkowa. Każda także ma inną historię.

Put It All On Me duetu Ed Sheeran i Ella Mai w ciekawy sposób pokazuje piękno, które jest w każdym. Chyba dlatego nie umiem oderwać od niego wzroku.

Emocje zaklęte w ruchu – Put It All On Me Ed Sheeran & Ella Mai

Flet, pianino i balerina

Wouter Kellerman to człowiek, który tworzy niezwykłe aranżacje na flecie poprzecznym. Poznałam go przez współpracę z Ndlovu Youth Choir przy Shape of You. Jednym z piękniejszych wykonań jest cover Fragile Stinga. W duecie wystąpił Lonnie Park dołączając z pianinem i wokalem. Panowie wydobywają z utworu to, co najlepsze.

Teledysk przeplata niezwykłe krajobrazy, ogromne, puste przestrzenie z postaciami muzyków i tancerki Clarie Huntsman. Nastrój całości oddaje także kolorystyka nagrania. Dominują błękity, wśród których wybija się czerwień pianina i stroju baletnicy.

Emocje zaklęte w ruchu – Fragile Wouter Kellerman & Lonnie Park

Taneczny minimalizm

Na Florence Welch można liczyć jeśli chodzi o teledyski z tańcem w jednej z ról. Moim absolutnym ulubieńcem w jej wykonaniu jest teledysk do Big God. Utwór jest minimalistyczny, ale wyrazisty. Taki jest również wizualnie. Czarne tło, pierwszy plan zajmują kolorowe tancerki i wokalistka. Ich ruchy są zgrane, dynamiczne, bez większych ozdobników. Każdy gest hipnotyzuje i urzeka, wiec nie sposób tak po prostu się od niego oderwać.

Emocje zaklęte w ruchu – Big God Florence + the Machine

Tak oto przedstawia się moja piątka najciekawszych teledysków związanych z tańcem. Jak zawsze jestem ciekawa, jaki jest Twój faworyt? Czy pojawił się w zestawieniu? I na co najczęściej zwracasz uwagę oglądając teledyski? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Ostatnio też coraz częściej pojawiam się na Facebooku i Instagramie. Jeśli mnie nie obserwujesz, to gorąco zachęcam.

Więcej od Muzycznej Listy

Możesz również polubić…