Muzyczna Lista Muzyka

Moja utopia. Wyobraź sobie świat bez granic…

Mała utopia: Na świecie nie ma wojen. Nie ma granic. Ludzie nie giną za wyznawane wartości. Czy taki świat nie byłby idealny?

Chyba każdy ma swoją utopię. Wizję świata idealnego, w którym chce się żyć. I podświadomie dążymy do stworzenia wokół siebie naszego małego utopijnego świata.

Początek utopii

Utopia była wyspą stworzoną przez Thomasa Morusa w XVI wieku. Wyspa ta przedstawiała świat idealny w oczach autora. Świat, w którym wszyscy byli równi, każdy pracował tyle samo i chodził w takim samym ubraniu. Nikt się nie wyróżniał, a postęp był czymś złym. I chociaż wielu ludzi nie zgodziłoby się dzisiaj na taki świat, utopia weszła na dobre do naszej kultury. Tylko, że współczesna utopia jest inna.

Utopia dzisiaj

Literatura, muzyka, film, teatr… Nie ma dziedziny kultury, która nie posiadałaby własnej utopii. Czasami nie jest ona nazwana wprost. Jednak wystarczy zanurzyć się w wizję autora, aby zrozumieć, że to o nią chodzi.

Nie bez powodu poruszyłam temat utopii. Utwór numer trzy na liście Old is good roztacza wizję świata idealnego, wypełnionego pokojem i miłością. I tym razem był to wybór oczywisty jeśli chodzi o autora. Ponieważ trzecim utworem jest Imagine Johna Lennona.

Trzy słowa o autorze

Był członkiem zespołu The Beatles. Po rozpadzie zaczął karierę solową. Oprócz tego był działaczem społecznym, kojarzony przede wszystkim z ruchami na rzecz pokoju, co słychać w jego muzyce. Zginął zastrzelony w bramie swojego domu.

I kilka o piosence

Chociaż w dorobku miał wiele utworów, to Imagine stał się tym najbardziej znanym. Jego pacyfistyczne przesłanie stało się powodem, dla którego stał się swego rodzaju hymnem przeciw wojnom. Doczekał się wielu coverów, które pokazują, że ludzie umieją się zjednoczyć. Pomimo wielu różnic, które wydają się być nie do przekroczenia.

Imagine pochodzi z drugiego solowego albumu Johna Lennona o tym samym tytule. I chociaż ma już ponad 40 lat, wciąż cieszy się większą popularnością, niż wiele współczesnych piosenek.

Inne utwory Old is good

Piosenka o płaczącej gitarze

Old is good, czyli odkurzamy stare płyty

Wygodne odrętwienie

Możesz również polubić…