Obrazki i opowieści. Zaczęła się moja przygoda z komiksem

Spider-Man. Batman. Ikony historii obrazkowych. To nie od nich rozpoczęła się moja przygoda z komiksem. Komiks kojarzy mi się z superbohaterami, z postaciami, z których czerpie Marvel czy DC. W dalszej kolejności pojawiają się skojarzenia z krótkimi, zabawnymi historyjkami, drukowanymi w niektórych gazetach. A także z Tytusem, Romkiem i M’Tomkiem, Garfieldem, Guciem i Cezarem i …

Ucieczka pod niebo – o tym jak „Ptasiek” zrobił na mnie wrażenie

Czasami wydaje mi się, że książka Whartona łączy w sobie przekazy Remarque’a oraz Steinbecka. Innym razem mam wrażenie, że wcale nie. Bo Ptasiek to coś więcej. Ilekroć sięgam po Ptaśka, myślę o Ptaśku czy nawet patrzę na Ptaśka, słowa piosenki Anity Lipnickiej same pojawiają się w mojej głowie. Bo przez długi czas Ptasiek był dla …

Kwantechizm – czy da się zrozumieć kwanty?

Czemu kury cały czas kręcą głowami? Dlaczego rower jedzie? Co łączy filozofa i jajko? I co to wszystko ma wspólnego z fizyką kwantową? Na te pytania odpowie (być może) Kwantechizm 2.0 Andrzeja Dragana. Lubię książki popularnonaukowe. Jednak mają nie zawsze mam siłę na ich lekturę, bo mimo wszystko wymagają większego skupienia i wysiłku intelektualnego. W …

Taneczne historie: anioły, duchy i ballerina

Anioły, duchy i ballerina – tymi słowami można szybko opisać fabułę książki Weroniki Wierzchowskiej. Czy „Tancerka” warta jest uwagi? Tańcem interesuję się odkąd pamiętam. Pierwszym filmem, którym zachwycałam się jako mała dziewczynka był Barbie i Dwanaście Tańczących Księżniczek. Nie mogłam oczu oderwać od ruchów animowanych postaci. Dlatego też chętnie sięgam po historie tancerzy. Ostatnio zaczytałam …

O myszach, o ludziach. O przyjaźni.

Co łączy Piotra Bukartyka z Johnem Steinbeckiem? Obaj potrafią pięknie opowiadać o przyjaźni. W kwietniu ukazała się płyta Piotra Bukartyka O zgubnym wpływie wyższych uczuć. Znalazła się tam piosenka, która chwyciła mnie za serce. Prosta, spokojna, o przyjaźni. Zapada w pamięć, nic więc dziwnego, że stała się pierwszym singlem. Prawdę powiedziawszy, dawno nie słyszałam, żeby ktoś tak …

Kiedy pasja zamienia się w horror

Czasami pasja staje się sensem życia. Człowiek jest zdolny poświęcić jej każdą wolną chwilę, stawiając na szali własne życie. Ale trzeba uważać, bo czasami pasja zamienia się w horror. Pierwsza część ekranizacji „Hobbita”, scena w domu Bilba Bagginsa, przy stole siedzi trzynastu krasnoludów, jeden hobbit i czarodziej. I zaczyna się opowieść. Opowieść o tajemniczej górze, …

Jeszcze wszystko będzie możliwe

Jeszcze wszystko będzie możliwe to podtytuł wydanego w marcu wywiadu Wojciecha Bonowicza z Wojciechem Waglewskim. Książka jest pozycją obowiązkową dla każdego fana polskiej muzyki. Każdy, kto zapisał się w historii muzyki, zaczynał jako nieznany grajek próbujący w jakiś sposób wyróżnić się z tłumu. Nie inaczej było z Wojciechem Waglewskim, liderem i założycielem grupy Voo Voo. Zwierzenia …

Mój przyjaciel Herbie Hancock

Nigdy nie miałam do czynienia z jazzem. Odbierałam ten gatunek jako trudny i niezrozumiały. Do czasu. Teraz chcę, żeby Twoja przygoda z tym gatunkiem także się rozpoczęła. Dlatego poznaj kogoś. Oto mój przyjaciel Herbie Hancock. Przypadkowo w moje ręce wpadła autobiografia Herbiego Hancocka, legendy muzyki jazzowej. Tym gatunkiem nie interesowałam się do tej pory, jednak …

Nie wierzę w życie pozaradiowe. Recenzja książki Marka Niedźwieckiego

Piątkowy wieczór. W radiu jak co tydzień gra Lista Przebojów Trójki. Marek Niedźwiecki wrócił z wakacji i w końcu poprowadził Listę. Brakowała jego głosu. A ja sięgnęłam po jego książkę leżącą na półce Nie wierzę w życie pozaradiowe. Marek Niedźwiecki opowiada o sobie: swoim prywatnym życiu, podróżach i muzyce. Pokazuje czytelnikowi swoją pozaradiową stronę, która …