Artyści Muzyczna Lista Muzyka

Kobiety, słońce i bóg gitary

Hity wakacji żyją jeden sezon, szybko nudzą się i umierają. Jednak jest człowiek, który zna sposób na tworzenie przebojów każdego lata. Tym człowiekiem jest bóg gitary, Carlos Santana.

Słońce, taniec, rytmy latino, a przede wszystkim niepowtarzalne brzmienie gitary. Twórczości Carlosa Santany nie da się nie kochać, szczególnie w tak ciepłe, wakacyjne dni. Bóg gitary dodaje im klimatu i smaku, a te duety pomagają je wydobyć.

Na rozpoczęcie wakacji mam do zaproponowania pięć duetów. Każdy z nich mógłby być hitem lata i wakacyjnym przebojem wszech czasów. Do zestawienia wybrałam utwory w wykonaniu znanych i lubianych, a także nieznanych szerszej publiczności artystów. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić przy dźwiękach boga gitary.

Tak delikatnie…

Nie do końca jestem pewna, czy to kwestia gatunku, muzyki czy nastroju wywołanego przez piosenki, ale wszystkie wybrane przeze mnie utwory opowiadają o miłości i kobietach. Ale jak nie śpiewać o nich, skoro potrafią zauroczyć, rozkochać i oczarować ruchami i wyglądem. Tak się też dzieje w utworze Smooth, wykonanym z Robem Thomasem. Jest to jeden z najbardziej nagradzanych duetów Carlosa Santany. Pojawił się na płycie Supernatural w 1999 roku i prawie od razu zdobył trzy nagrody Grammy: nagranie roku, utwór roku i najlepsza popowa współpraca z wokalem. Ale to nie koniec sukcesów duetu Santana Thomas. W zeszłym (2018) roku Smooth został uznany za drugi utwór wszech czasów odnoszący największe sukcesy według magazynu Billboard. Ale co ma w sobie Smooth, że wciąż cieszy się tak dużą popularnością? Już od pierwszych dźwięków Santana otwiera muzyczną opowieść oczarowującym riffem. Chwilę później rozpoczyna się bajka w rytmie latino, pełna słońca, tańca i lata, z domieszką instrumentów dętych, perkusji i congas. Wśród tego zamieszania wysuwa się głos Roba Thomasa, głos wakacyjnego amanta. I jak tu się oprzeć takiemu połączeniu?

Oh, Maria

Zwolnijmy nieco tempo i przenieśmy się z roztańczonej ulicy na klimatyczny koncert odbywający się w ciepły, letni wieczór. Oprócz popisów na gitarze elektrycznej, Santana wprowadza w nastrój za pomocą akustyka. Do tego wyraźny beat i łagodny wokal The Product G&B. A na pierwszym planie ona – Maria, dziewczyna żyjąca jak gwiazda filmowa.

Świat piosenkę Maria, Maria usłyszał pod koniec lat 90., kiedy stała się drugim singlem promującym album Supernatural. Rok później została nagrodzona Grammy w kategorii Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocals. Utwór też okazał się inspiracją dla samego Santany, który w porozumieniu z kucharzem Roberto Santibanezem otworzył pięć restauracji o tym samym tytule. Ciekawe, czy osiągnęły taki sukces jak Maria, Maria?

Przekłute serce

Jednak miłość może też boleć. Przypomina o tym duet Santana + Mana w utworze Corazon Espinado. Chociaż rytmy salsy mogą wprowadzić w błąd słuchacza, na pewno nie zmyli pełen bólu głos Fhera Olvery, lidera meksykańskiego zespołu Mana. Ciepła utworowi dodaje Santana. Jak tylko weźmie gitarę do ręki, nie da się przejść obojętnie. Jego gra ukoi nawet ból najbardziej złamanego serca.

Corazon Espinado to trzeci utwór z płyty Supernatural. Największą popularnością cieszy się w państwach hiszpańskojęzycznych. Zdobył nawet dwie nagrody Latin Grammy Awards: za nagranie roku i najlepszy rockowy występ w wykonaniu duetu lub grupy. Jednak czy jest się czemu dziwić? W końcu jest to doskonały muzycznie utwór.

Przetańczyć noc

Jeśli Smooth porwało do tańca, to jeszcze lepiej zrobi to kolejny utwór. Into the Night to duet Carlosa Santany i Chada Kroegera z albumu Ultimate Santana z 2007 roku. Jest to utwór zaskakujący, gdyż Kroeger, lider grupy Nickelback, kojarzony jest z ponurymi i dość depresyjnymi kawałkami. A tu porywa do tańca od pierwszych dźwięków! Jest energiczna, radosna, pełna życia i zabawy. Gitarowy duet nadaje tempa, a nieco ochrypły głos Chada nadaje specyficznego wydźwięku i pewnego rodzaju lekkości. Jednak Kroeger nie byłby sobą, gdyby nie dodał dramatycznego akcentu. Utwór opowiada o dziewczynie, która odpędziła demony i rozkochała w sobie. Jednak atmosfera dobrego nastroju przyćmiewa ten akcent i pozwala na niezapomnianą zabawę w rytm dźwięków piosenki.

Into the Night to jednak nie pierwsza współpraca Santany i Kroegera. W 2002 roku bóg gitary zaprosił Chada do nagrania utworu Why Don’t You & I, który znalazł się na albumie Shaman.


Czas wyważyć drzwi!

Do rytmów latino dodajmy nieco afrykańskiego stylu. A do współpracy zaprośmy hiszpankę z afrykańskimi korzeniami. Z tego może wyjść albo coś mocno przesadzonego, albo genialnego. W tym wypadku mamy do czynienia z tym drugim. W Breaking Down the Door bóg gitary współpracuje z Buiką. Jest to utwór z najnowszej płyty Santany Africa Speaks z 2019. Łączy dwa wspomniane wcześniej kontynenty tworząc niezwykłą mieszankę. Jest to utwór, który jako jedyny z wymienionych snuje opowieść. Opowieść o Tinie, dziewczynie, która chciała być kochana i marzyła, aby wyjść szczęśliwie za mąż. Jednak coś poszło nie tak. Ale zakończenie tej historii niech każdy pozna sam.

Co oczarowuje w tym utworze? Żywy rytm, mocny głos Buiki, a przede wszystkim niepowtarzalne brzmienie gitary, na jakie stać tylko Carlosa Santanę.


Mam nadzieję, że choć jedna piosenka porwała Wasze serca. A może inny utwór Santany Was porusza? Jeśli tak, koniecznie daj mi o nim znać w komentarzu!

Warto zajrzeć także:

Możesz również polubić…