Muzyczna Lista Muzyka

Jutro wybiorę się na Księżyc

Jutro wybiorę się na Księżyc. Nic mnie nie zatrzyma. A muzyka mnie poniesie. Polecisz ze mną?

Księżyc dla jednych jest muzą, dla innych marzeniem. Działa na wyobraźnię i inspiruje. Jest tematem wielu dzieł, także muzycznych. Dlatego jutro wybiorę się na Księżyc. Dołączysz do mnie?

Jutro wybiorę się na Księżyc

Kto nigdy nie marzył o wyprawie na Księżyc? Nie chciał postawić stopy na jego srebrnej twarzy? Takie marzenia inspirują wielu, także muzyków. W tym zestawieniu dwa utwory opowiedzą o podróżach na Księżyc. Rozpocznie ZAZ, jedna z moich ulubionych piosenkarek. La Lune to piosenka, której melodia oparta jest na tangu, a wokal artystki nadaje jej radosnego zabarwienia. Szczególnie przy refrenie.

Pijana muzyka

Muzykę zespołu The Police ciężko pomylić z inną. Szczególnie gdy włączy się charakterystyczny wokal Stinga. Wśród dorobku zespołu znalazła się piosenka o spacerze po Księżycu. Walking on the Moon jest rytmicznym utworem, który wpada w ucho. Istnieje legenda (a może to prawda?), że Sting napisał go będąc pijanym. Jakkolwiek było, wyszedł bardzo intrygujący kawałek. Kto nie zna, niech pozna, a kto zna, niech sobie przypomni. The Police i Stinga nigdy za wiele!

Księżycowa siostra okryta jazzem

Wychodząc z założenia, że Stinga nigdy za wiele, dochodzę do tego utworu. Sister Moon pochodzi z albumu Possibilities nagranego przez Herbiego Hancocka. Jest to czterdziesty piąty album legendarnego pianisty jazzowego. Tym razem do współpracy zaprosił wielu muzyków wykonujących utwory niejazzowe. Wyszedł z tego album z dziesięcioma kawałkami, na których można usłyszeć między innymi Damien Rice, Annie Lennox, Paul Simon czy Christina Aguilera. Pojawił się także Sting śpiewając księżycowy Sister Moon, łagodny, jazzowy utwór zachęcający do wysłuchania całości. Już wiem, jakie dźwięki wypełnią moje głośniki w ten weekend.

Księżycu, patrz!

Nie mogło zabraknąć musicalowego akcentu. Szczególnie, że pod tytułem Lune kryje się piękna, nastrojowa, ale także smutna ballada wykonana przez Bruna Pelletiera. Opowiada o zawiedzionej miłości i samotności. Pochodzi z musicalu, od którego zaczęłam zabawę z tą formą sztuki, czyli Notre Dame de Paris.

Znowu będziesz ufał mi…

Piosenka pochodzi z 1994 roku, ale nie zestarzała się. Głos Anity jest tak samo kojący, a ballada wciąż wprowadza wieczorny klimat. Piosenka Księżycowa zespołu Varius Manx należy do tych, co zostają z człowiekiem na długo. Delikatny początek wprowadza w łagodny klimat utworu i jest nie do pomylenia z niczym innym. Są momenty, w których melodia się unosi, jednak nie wybija się zbytnio, zostaje w ramach wieczorowej ballady. Nie wiem, czy jest osoba, która jej nie zna.

Ostre przebudzenie

Z tej delikatności Varius Manx wybija Within Temptation. Oni także potrafią wykonać cudowne, magiczne ballady, ale nie tym razem. Początek może zmylić, bo po tym melodyjnym wstępie następuje mocne uderzenie. W końcu jest to zespół rockowo-metalowy, a wokalistka, Sharon del Adel, ma się czym popisać. Silver Moonlight to dynamiczny kawałek pochodzący z krążka Hydra z 2014 roku, a obok Sharon słychać Roberta Westerholta. Nie jest to utwór dla fanów łagodnych dźwięków.

Cień Księżyca

Na koniec coś lżejszego niż Silver Moonlight, ale balladą też nie będzie. Lata temu Mike Oldfield nagrał album Crises, a do współpracy zaprosił między innymi Jona Andersona, Rogera Chapmana i Maggie Reilly. Z tą ostatnią nagrał jedną z najbardziej znanych piosenek, Moonlight Shadow. Szybko wpada w ucho i przyjemnie się słucha. W sam raz na zakończenie zestawienia.

Więcej od Muzycznej Listy:

Opowieść o miłości i nienawiści

Dzień Dziecka wypełniony Chopinem

Krople muzyki na parapecie. O deszczowych melodiach

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.

Możesz również polubić…