Przedstawienia

Jak połączyć balet i lód?

Balet nie musi być nudny. Hasan Usmanov, reżyser nowej wersji najsławniejszej historii baletowej, dał tego przykład. Wiecie, jak połączyć taniec klasyczny i lód?

Jezioro Łabędzie to jedno z najbardziej znanych przedstawień baletowych świata. Skomponowane przez Piotra Czajkowskiego wciąż przyciąga tłumy widzów, a artystów motywuje do stwarzania nowych wersji spektaklu. Jezioro Łabędzie. Klasyka i Lód to widowisko, które łączy taniec klasyczny i jazdę figurową. Efekt? Warty zobaczenia. jak połączyć taniec klasyczny i lód?

Historia Odetty i Zygfryda

Akcja Jeziora Łabędziego zaczyna się w posiadłości dworskiej, gdzie mieszka książę Zygfryd. Panuje wesoła atmosfera, ponieważ Zygfryd osiągnął pełnoletniość. Jego matka, księżna, z tej okazji pragnie, aby książę wybrał sobie żonę. Decyzję ma podjąć na balu zaplanowanym na następny dzień. Gdy zapada zmrok, tajemniczy Zły Duch zwabia księcia nad jezioro. Tam spotyka zaklętą w łabędzia Odettę, w której się zakochuje. Towarzyszą jej inne dziewczyny–łabędzie. Klątwę rzucił Zły Duch, a uwolnić od niej może tylko przysięga prawdziwej miłości. Jednak Zły Duch nie chce do tego dopuścić. Dlatego następnego dnia, gdy trwa bal, czarnoksiężnik zjawia się z podobną do Odetty Odylią. Zygfryd myli dziewczyny i przysięga miłość Odylii. Skazuje to Odettę na wieczne cierpienie. Gdy książę uświadamia sobie własną pomyłkę, biegnie nad jezioro do Odetty. Tam zastaje ją ledwie żywą. Przywołuje ją do życia przeprosinami. Próbują przeciwstawić się złu, ale dochodzą do wniosku, że tylko śmierć może ich połączyć. Ostatecznie wszyscy rzucają się ze skały. jak połączyć taniec klasyczny i lód?

Wykonanie

źródło: flickr.com

Hasan Usmanov, reżyser spektaklu, połączył taniec klasyczny i jazdę figurową. Miał do dyspozycji tancerzy Rosyjskiego Klasycznego Baletu, najlepszych solistów Teatru Wielkiego z Moskwy i Teatru Maryjskiego (Petersburg). Do zespołu należeli także najlepsi rosyjscy łyżwiarze figurowi. Spektakl był odgrywany głównie przez tancerzy baletowych, a elementy na lodzie pojawiały się okazyjnie, jednak dodawały smaczku. Szczególnie w drugiej części, podczas scen na balu. Łyżwiarze dawali niesamowity pokaz swoich umiejętności. Elementy akrobatyczne, jazda na szczudłach czy skoki na skakance to tylko fragment ich umiejętności. Efektowne były także zmiany tancerza na łyżwiarza: odtwórca roli Złego Ducha znikał ze sceny, aby pojawić się mógł w tej samej chwili jego odpowiednik na lodzie. Także tancerze klasyczni pokazali, na co ich stać. Perfekcyjna synchronizacja, lekkość w tańcu oraz gra aktorska sprawiły, że nie sposób było oderwać od nich oka. Ciekawe były także stroje. Oprócz klasycznych sukienek łabędzic pojawiły się kolorowe sukienki łyżwiarek i baletnic. Połączenie tych wszystkich elementów daje niesamowite przedstawienie. Nic dziwnego, że Rosyjski Klasyczny Balet podróżuje po różnych krajach przedstawiając Jezioro Łabędzie: Scena i Lód. Jednak jest też jedna rzecz, do której się przyczepię. Muzyka niestety nie była grana na żywo. Centrum Kongresowe to nie opera, więc kanału dla orkiestry nie było. Na szczęście odtwarzana muzyka była bardzo dobrej jakości i przyjemnie się jej słuchało.

Warto zobaczyć?

Jezioro Łabędzie: Scena i Lód jest spektaklem intrygującym, na który warto się wybrać. To nie tylko jedna z najpiękniejszych historii baletowych, nie tylko znana na całym świecie muzyka, ale także niezwykłe rozwiązania sceniczne, przyciągający wzrok taniec w wykonaniu najlepszych rosyjskich tancerzy i łyżwiarzy, a także emocje bijące od postaci.

Warto zajrzeć:

Lost On You, czyli słów kilka o albumie LP

La La Land – jest się czym zachwycać?

Bawi i wzrusza, czyli o tym, co potrafi muzyka Piwnicy

Możesz również polubić…