„Przebacza się tym, którzy nie przebaczają.” Opowieść o piosenkarce, do której idealnie pasuje określenie „inna niż wszystkie”, Yael Naim.
Yael Naim pojawiła się już na liście. Przemknęła niezauważona z niesamowitym coverem. Tymczasem ja postanowiłam poświęcić jej jeszcze trochę czasu. Inna niż wszystkie.
Kim ona jest?
Yael to Piosenkarka, kompozytorka i tekściarka. Częściowo europejska, częściowo azjatka. Trochę dużo jak na początek? Możliwe. Zacznijmy po kolei.
Yael Naim urodziła się w Paryżu w rodzinie tunezyjskich imigrantów. Gdy miała cztery lata przeniosła się do izraelskiego miasta Ramat HaSharon. Działała w Siłach Lotniczych Izraela jako solistka w tamtejszej orkiestrze. Debiutowała rolą Miriam w musicalu Les Dix Commandements, czyli Dziesięć Przykazań w roku 2001. Pokazała swój talent i możliwości wokalne. Mnie zachwyciła swoim głosem, szczególnie w utworze Oh Moise, w którym zakochałam się od pierwszego usłyszenia. Musical był grany do 2002 roku. W tym czasie nagrała również swój pierwszy solowy album. Na drugi krążek kazała czekać sześć lat. Zatytułowała go po prostu Yael Naim. Śpiewa na nim nie tylko po angielsku, ale także po francusku i hebrajsku. Spodobał się od razu krytykom i słuchaczom. Piosenka z tego albumu, New Soul, została nawet użyta do reklamy MacBooka Apple’a. inna niż wszystkie
A jej muzyka?
Dziewczyna ma głos, piękny głos. Mieszają się w nim barwy różnych kultur, w których się wychowywała. Najbardziej słychać wpływy izraelskie. Przez to jej muzyka jest wyjątkowa i charakterystyczna. Mam Ci do zaproponowania pięć jej najciekawszych, moim zdaniem, utworów. Znajdziesz chwilkę? inna niż wszystkie
10 Przykazań
Na początek wcześniej wspomniany utwór Oh Moise. Jest to piosenka zbiorowa, Yael (grająca Miriam, siostrę Mojżesza) śpiewa w niej refren. Wraz z nią kawałek ten wykonują: Anne Warin jako Yokebed, matka Mojżesza, Pedro Alves (Aaron) oraz Lisbet Guldbaek w roli Bithii, przyszywanej matki Mojzesza. Jest wykonywana w języku francuskim. O czym opowiada? O ważnej roli miłości i przebaczania sobie. Pomimo wszystkiego. Przebacza się tym, którzy nie przebaczają. Piosenka dodaje nadziei i wiary w ludzi. Chociaż na chwilę.
W ojczystym języku
Wśród wybranych przeze mnie piosenek Yael znalazł się kawałek w języku hebrajskim. Yashanti jest utworem o tematyce miłosnej, opowiada o romantycznym śnie. Towarzyszy mu spokojna, łagodna muzyka, momentami słychać śpiew ptaków w tle. Jest bardzo relaksujący. Uroku dodaje inny, niespotykany język, w jakim śpiewa Yael, hebrajski. Najlepiej słuchać odpoczywając po ciężkim dniu, na chwile się odprężyć i dać muzyce się poprowadzić.
Daleko…
Co jest intrygującego w muzyce Yael? Można odnaleźć utwory w różnych językach i w każdym odnaleźć coś innego. Mój kolejny wybór to piosenka w języku angielskim, Far Far. Opowiada ona o dziewczynce, która modliła się, żeby coś jej się przydarzyło. I coś się stało, coś się pojawiało. Ten utwór również jest spokojny, delikatny. Idealny po długim i męczącym dniu, aby na chwilkę siąść i się odprężyć. Twórczość Yael Naim bardzo często jest łagodna i spokojna. W tej muzyce bardzo łatwo się zakochać.
Także znane utwory
Czas na coś bardziej znanego. New Soul. Tytuł nic nie mówi? Mi na początku też nic nie powiedział. Ale po usłyszeniu kilku pierwszych dźwięków pomyślałam Kurczę, skądś to znam. Tylko skąd? Na to pytanie wciąż nie umiem odpowiedzieć. Może Ty znajdziesz odpowiedź?
Odchodzisz…
Przygodę z Yael Naim chciałabym także zakończyć musicalem. Mais tu t’en vas. Ale ty odchodzisz. Piosenka śpiewana przez Yael Naim, Lisbet Guldbaek, Ginie Line i Nourith. Utwór ten opowiada o tęsknocie, o zawiedzionej miłości, a przede wszystkim bezradności wobec decyzji drugiego człowieka. Mimo, że on jest całym czyimś światem.
Więcej od Muzycznej Listy
Grafika powstała dzięki Pablo by Buffer.