Muzyczna Lista

Dzieci w powstaniu

Co ma wspólnego program dla dzieci Ziarno i zespół Armia?

To już ostatnia piosenka związana z wojną, powstaniami itp. Nie od dzisiaj wiadomo, że we wszystkie działania zbrojne wmieszane były także dzieci. Pomagały w komunikacji, walczyły, umierały. W wolnych chwilach może śpiewały piosenki, żeby dodać sobie odwagi. Niektóre przetrwały, część zniknęła w mrokach dziejów. Śpiewane są do dzisiaj, ku pamięci tych małych pociech, które nie miały szczęśliwego dzieciństwa.

Taką misję podtrzymania pamięci podjął na przykład zespół Armia. Zaśpiewał, oczywiście w swoim stylu, piosenkę Warszawskie Dzieci. Co znaczy w swoim stylu? Ostro, rockowo, z domieszką punku. Zespół powstał w 1984 roku, w swoim repertuarze ma dość ostre, punkowe kawałki. W skrócie – nie moja bajka. Wiem, to rzadko się zdarza. Po postu muzyka, jaką grają, nie przypadła mi do gustu. W takim razie, skąd się wziął ten zespół na Muzycznej Liście? Przyznam się bez bicia. To był przypadek. Pokazywałam mojej młodszej siostrze piosenkę Warszawskie Dzieci. Nie mogłam uwierzyć, że ona jej nie zna. I nagle w zasięgu mojego wzroku pojawiła się wersja Armii. Posłuchałam, stwierdziłam, że nie takie złe i w ten oto sposób znalazła się na blogu.

I teraz kilka słów wyjaśnienia leadu. Dwie kontrastujące ze sobą rzeczy: chrześcijański program Ziarno, do którego mam wielki sentyment i punkrockowy zespół Armia. Przecież to się ma do siebie jak wół do karety! Ale powiązanie zawsze można znaleźć. W końcu – ja nie znajdę? Sprawa wygląda tak: byłam małym szkrabem oglądającym namiętnie Ziarno. Niedziela nie zaczęta tym programem była dla mnie niedzielą straconą. I pewnego dnia pojawiła się ona: piosenka Warszawskie Dzieci. Pamiętam tyle, że wtedy śpiewał ja jakiś zespół dziecięcy i że bardzo mocno zapadła mi w pamięć. I tak mi się obijała po głowie, z czasem o niej trochę zapomniałam, ale gdzieś tam, w odmętach mojej pamięci była. I dotrwała do momentu, kiedy znalazłam w internetach znalazłam wersję Armii. I w ten oto sposób połączyłam dwie kompletnie do siebie nie pasujące tematy. A teraz w końcu możecie posłuchać tej piosenki. Zapraszam!

 

Możesz również polubić…