Coś ciekawego – czyli co? Czyli trzecia odsłona Muzycznego alfabetu, muzyczno-alfabetowej zabawy z piosenkami. Zajrzyj, posłuchaj i dołącz do mnie!
Dawno nie było Muzycznego Alfabetu. Patrząc na daty – od B bogatego w dźwięki minęło 2,5 roku. Czym jest Muzyczny Alfabet i czym jest to coś ciekawego? Dawno temu, w sierpniu 2017 roku wpadłam na pomysł, żeby gromadzić muzykę według kolejnych liter alfabetu. Zapowiadał się jak dobra zabawa i okazja do poznania nowości, więc został wcielony w życie. Żeby nie było zbyt prosto – to nie jest zwykłe zestawienie z piosenkami na daną literę. Muzycznym Alfabecie ma swoje kategorie, którymi się kieruję dobierając muzykę.
Ciekawy cover
Cover wykonać łatwo. Wystarczy wziąć istniejący utwór i wykonać go po swojemu. Jednak żeby ów cover zapadł w pamięć, artysta musi się już postarać. Zdarza się, że przyłoży się on tak bardzo, że kawałek osiąga sławę większą niż oryginał. Było tak w przypadku między innymi Whitney Houston i jej I Will Always Love You, który oryginalnie wykonywała Dolly Parton. Czasami cover jest równie dobry jak pierwowzór, jednak wykonany w zupełnie innym stylu. I to jest przypadek na dzisiaj. Co mi Panie dasz?, kultowa piosenka Bajmu została wzięta na tapetę przez Dawida Podsiadło z Orkiestrą Męskiego Grania. Wykonanie jest koncertowe, więc rządzi się swoimi prawami. Chłopaki dają czadu, że chce się do piosenki wracać. Jest rockowo i energicznie, pojawiają się też wstawki elektroniczne. I chociaż Dawida kojarzyłam ze spokojniejszymi kawałkami, to tutaj radzi sobie znakomicie. Jak dla mnie jest to wykonanie co najmniej tak samo dobre jak oryginał. A może nawet lepsze?
Ciekawy teledysk
Są takie teledyski, w których nie wiadomo, co było inspiracją do ich powstania. Can’t Stop zdecydowanie do niech należy. Co w nim przyciąga wzrok? Przede wszystkim lekkość i dobra zabawa. Oprawa piosenki daje dużo radości, więc chce się do niej wracać. A sama piosenka? Red Hot Chilli Peppers nadali jej niepowtarzalnego brzmienia, luzu i stylu charakterystycznego dla nich. Jest lekka i bardzo przyjemna w odbiorze, ale też wydaje się być dobrą zabawą dla artystów. Nic dziwnego, że jest najczęściej granym kawałkiem na koncertach. Należy także do moich ulubionych piosenek RHCP oraz skutecznych poprawiaczy nastroju. Wyrusz w podróż żółtym tunelem i daj się ponieść!
Ciekawy artysta zagraniczny
Phil Collins. Multiinstrumentalista, który z perkusisty stał się wokalistą grupy Genesis, gdy odszedł Peter Gabriel. Następnie zaczął solową karierę, która potoczyła się bardzo ciekawie. Phil ma ciekawą barwę głosu i sporo dystansu do siebie. Pokazuje go w swojej muzyce oraz teledyskach, co widać w I Can’t Dance czy I Wish It Would Rain Down. Ten drugi gości ostatnio bardzo często na mojej playliście. Pochodzący z albumu …But Seriously kawałek jest łagodny i spokojny, z ciekawymi partiami gitary, na której gra nie kto inny, niż sam Eric Clapton. Całość ma rockowo-symfoniczne brzmienie, którego niezwykle przyjemnie się słucha.
Ciekawy artysta polski
Cisza Jak Ta jest grupą, która ubiera w muzykę twórczość polskich poetów. W ich kompozycjach słychać inspirację górami i polskim folklorem. Klimatycznie są bardzo blisko zespołów takich jak Stare Dobre Małżeństwo czy Wolna Grupa Bukowina. Ich utwory charakteryzuje duża różnorodność instrumentalna, a także ciepłe głosy wokalistów, które urozmaicają brzmienie muzyki. Dzięki temu możliwa jest zabawa gatunkami, jak w Żółtych Tulipanach. Ten sielankowy utwór subtelnie przechodzi do lekko rockowego brzmienia dzięki perkusji i gitarze basowej, co jest nietypowym rozwiązaniem. Dodaje świeżości i zaskakuje, przez co jeszcze bardziej przyciąga do muzyki Ciszy Jak Ta.
Ciekawa muzyka filmowa
Musical Chicago można spokojnie zaliczyć do klasyki gatunku. Powstały w latach 20. do dziś jest grany w wielu teatrach na świecie, doczekał się także filmowej adaptacji. W niej w rolach głównych wystąpiły Renée Zellweger oraz Catherine Zeta-Jones. Jest to opowieść o przestępczyniach, które po trafieniu do więzienia próbują grać na emocjach i przekonać wszystkich, że są niewinne. Całość jest poprowadzona tak, że tworzy prawdziwe, muzyczne show. Pojawiają się w nim takie hity jak All That Jazz czy Cell Block Tango. I właśnie to Tango wybrałam na przedstawiciela muzyki filmowej. Utwór opowiada o powodach zamknięcia sześciu dziewczyn za kratkami. Zachwyca choreografią, dynamiką oraz zadziornym charakterem.
Ciekawa współpraca między artystami
W zamyśle ta kategoria odnosiła się do duetów. Jednak trzy osoby to o jedną za dużo na duet, więc nazwę uogólniłam. Jakiś czas temu w ucho wpadł mi kawałek nagrany w ramach kampanii Puma Talents. Wykonują go: Daria Zawiałow, schafter i Ralph Kamiński. Połączenie to wydaje się nieco zaskakujące, jednak wybrzmiewa niesamowicie. Ale nie tylko jest to kawałek świetny muzycznie, przekaz jest w nim równie ważny. On wręcz krzyczy i namawia, żeby być sobą, bez względu na to, co świat próbuje narzucić. Ze względu na swój motywacyjny charakter pojawił się on także w gościnnym wpisie u Piotrka z Muzyki na Kółkach.
Dołącz do zabawy!
Tym kończę moje zestawienie. Teraz Twoja kolej! Jakie utwory i artyści pojawiliby się, gdybyś Ty miał/a wybrać? Daj znać w komentarzu, zrób podobne zestawienie na swoim blogu czy skorzystaj z jakiejkolwiek innej formy, jaką lubisz! Możesz wykorzystać zaproponowane przeze mnie kategorie, możesz dodać coś od siebie. Na koniec nie zapomnij dać mi znać, że bierzesz udział!