Muzyczny alfabet Muzyka

Muzyczny alfabet: Coś ciekawego

Coś ciekawego – czyli co? Czyli trzecia odsłona Muzycznego alfabetu, muzyczno-alfabetowej zabawy z piosenkami. Zajrzyj, posłuchaj i dołącz do mnie!

Dawno nie było Muzycznego Alfabetu. Patrząc na daty – od B bogatego w dźwięki minęło 2,5 roku. Czym jest Muzyczny Alfabet i czym jest to coś ciekawego? Dawno temu, w sierpniu 2017 roku wpadłam na pomysł, żeby gromadzić muzykę według kolejnych liter alfabetu. Zapowiadał się jak dobra zabawa i okazja do poznania nowości, więc został wcielony w życie. Żeby nie było zbyt prosto – to nie jest zwykłe zestawienie z piosenkami na daną literę. Muzycznym Alfabecie ma swoje kategorie, którymi się kieruję dobierając muzykę.

Ciekawy cover

Cover wykonać łatwo. Wystarczy wziąć istniejący utwór i wykonać go po swojemu. Jednak żeby ów cover zapadł w pamięć, artysta musi się już postarać. Zdarza się, że przyłoży się on tak bardzo, że kawałek osiąga sławę większą niż oryginał. Było tak w przypadku między innymi Whitney Houston i jej I Will Always Love You, który oryginalnie wykonywała Dolly Parton. Czasami cover jest równie dobry jak pierwowzór, jednak wykonany w zupełnie innym stylu. I to jest przypadek na dzisiaj. Co mi Panie dasz?, kultowa piosenka Bajmu została wzięta na tapetę przez Dawida Podsiadło z Orkiestrą Męskiego Grania. Wykonanie jest koncertowe, więc rządzi się swoimi prawami. Chłopaki dają czadu, że chce się do piosenki wracać. Jest rockowo i energicznie, pojawiają się też wstawki elektroniczne. I chociaż Dawida kojarzyłam ze spokojniejszymi kawałkami, to tutaj radzi sobie znakomicie. Jak dla mnie jest to wykonanie co najmniej tak samo dobre jak oryginał. A może nawet lepsze?

Coś ciekawego – Co mi Panie dasz? Dawid Podsiadło, Męskie Granie Orkiestra

Ciekawy teledysk

Są takie teledyski, w których nie wiadomo, co było inspiracją do ich powstania. Can’t Stop zdecydowanie do niech należy. Co w nim przyciąga wzrok? Przede wszystkim lekkość i dobra zabawa. Oprawa piosenki daje dużo radości, więc chce się do niej wracać. A sama piosenka? Red Hot Chilli Peppers nadali jej niepowtarzalnego brzmienia, luzu i stylu charakterystycznego dla nich. Jest lekka i bardzo przyjemna w odbiorze, ale też wydaje się być dobrą zabawą dla artystów. Nic dziwnego, że jest najczęściej granym kawałkiem na koncertach. Należy także do moich ulubionych piosenek RHCP oraz skutecznych poprawiaczy nastroju. Wyrusz w podróż żółtym tunelem i daj się ponieść!

Coś ciekawego – Can’t Stop, Red Hot Chilli Peppers

Ciekawy artysta zagraniczny

Phil Collins. Multiinstrumentalista, który z perkusisty stał się wokalistą grupy Genesis, gdy odszedł Peter Gabriel. Następnie zaczął solową karierę, która potoczyła się bardzo ciekawie. Phil ma ciekawą barwę głosu i sporo dystansu do siebie. Pokazuje go w swojej muzyce oraz teledyskach, co widać w I Can’t Dance czy I Wish It Would Rain Down. Ten drugi gości ostatnio bardzo często na mojej playliście. Pochodzący z albumu …But Seriously kawałek jest łagodny i spokojny, z ciekawymi partiami gitary, na której gra nie kto inny, niż sam Eric Clapton. Całość ma rockowo-symfoniczne brzmienie, którego niezwykle przyjemnie się słucha.

Coś ciekawego – I Wish It Would Rain Down Phil Collins

Ciekawy artysta polski

Cisza Jak Ta jest grupą, która ubiera w muzykę twórczość polskich poetów. W ich kompozycjach słychać inspirację górami i polskim folklorem. Klimatycznie są bardzo blisko zespołów takich jak Stare Dobre Małżeństwo czy Wolna Grupa Bukowina. Ich utwory charakteryzuje duża różnorodność instrumentalna, a także ciepłe głosy wokalistów, które urozmaicają brzmienie muzyki. Dzięki temu możliwa jest zabawa gatunkami, jak w Żółtych Tulipanach. Ten sielankowy utwór subtelnie przechodzi do lekko rockowego brzmienia dzięki perkusji i gitarze basowej, co jest nietypowym rozwiązaniem. Dodaje świeżości i zaskakuje, przez co jeszcze bardziej przyciąga do muzyki Ciszy Jak Ta.

Coś ciekawego – Żółte Tulipany, Cisza Jak Ta

Ciekawa muzyka filmowa

Musical Chicago można spokojnie zaliczyć do klasyki gatunku. Powstały w latach 20. do dziś jest grany w wielu teatrach na świecie, doczekał się także filmowej adaptacji. W niej w rolach głównych wystąpiły Renée Zellweger oraz Catherine Zeta-Jones. Jest to opowieść o przestępczyniach, które po trafieniu do więzienia próbują grać na emocjach i przekonać wszystkich, że są niewinne. Całość jest poprowadzona tak, że tworzy prawdziwe, muzyczne show. Pojawiają się w nim takie hity jak All That Jazz czy Cell Block Tango. I właśnie to Tango wybrałam na przedstawiciela muzyki filmowej. Utwór opowiada o powodach zamknięcia sześciu dziewczyn za kratkami. Zachwyca choreografią, dynamiką oraz zadziornym charakterem.

Coś ciekawego – Cell Block Tango, Chicago

Ciekawa współpraca między artystami

W zamyśle ta kategoria odnosiła się do duetów. Jednak trzy osoby to o jedną za dużo na duet, więc nazwę uogólniłam. Jakiś czas temu w ucho wpadł mi kawałek nagrany w ramach kampanii Puma Talents. Wykonują go: Daria Zawiałow, schafter i Ralph Kamiński. Połączenie to wydaje się nieco zaskakujące, jednak wybrzmiewa niesamowicie. Ale nie tylko jest to kawałek świetny muzycznie, przekaz jest w nim równie ważny. On wręcz krzyczy i namawia, żeby być sobą, bez względu na to, co świat próbuje narzucić. Ze względu na swój motywacyjny charakter pojawił się on także w gościnnym wpisie u Piotrka z Muzyki na Kółkach.

Coś Ciekawego – Czy ty słyszysz mnie? Daria Zawiałow, schafter, Ralph Kamiński

Dołącz do zabawy!

Tym kończę moje zestawienie. Teraz Twoja kolej! Jakie utwory i artyści pojawiliby się, gdybyś Ty miał/a wybrać? Daj znać w komentarzu, zrób podobne zestawienie na swoim blogu czy skorzystaj z jakiejkolwiek innej formy, jaką lubisz! Możesz wykorzystać zaproponowane przeze mnie kategorie, możesz dodać coś od siebie. Na koniec nie zapomnij dać mi znać, że bierzesz udział!

Warto zajrzeć

Możesz również polubić…