Muzyczna Lista Muzyka

Bo nie umiem tańczyć

Ile razy narzekałeś, że czegoś nie umiesz. Tańczyć, rozmawiać, malować, śmiać się? Może to prawda. No i co z tego? Najważniejsza jest radość!

Jeden z największych przebojów brytyjskiej grupy Genesis to zbiór narzekań. Nie umiem tańczyć. Nie umiem śpiewać. Mówić. Podrywać. Wychodzi na to, że nic nie umiem. A i tak te ruchy zapamięta cały świat!

Nie do końca poważnie

I can’t dance ciężko brać na poważnie. Szczególnie w połączeniu z teledyskiem. Lider znanego i cenionego na świecie zespołu rockowego nie umie śpiewać? Dobre sobie. Ja tu tylko stoję i wszystko sprzedaję odpowiada Collins. Tymi słowami jakby nawiązuje do piosenki Jesus he knows me. Nie jest to wykluczone, szczególnie że oba utwory pojawiły się na tym samym albumie, We can’t dance, z 1991 roku.

Nie umiem tańczyć!

Od pierwszych taktów I can’t dance wybrzmiewa charakterystyczny dla tej piosenki rytm, wspierany gitarowym riffem. W trakcie do wybijania rytmu powoli dołączają kolejne instrumenty nie pozwalając się znudzić, jednocześnie dając wrażenie monotonii. Do tego dochodzi lekko znudzony wokal Phila Collinsa. Całość daje wrażenie narzekań życiowego przegrywa, a wrażenie to pogłębia jeszcze teledysk.

Oglądając nieudacznika

Początek teledysku przenosi w pustynne tereny. Poznajemy bohatera – niezbyt przystojnego faceta łapiącego stopa przy mało uczęszczanej drodze. Przejeżdżający samochód tylko wzbija kurz. Jednak po chwili wraca. Za kierownicą siedzi piękna kobieta. Czyżby nasz bohater miał szczęście? Do samochodu wsiada jaszczur, a pojazd rusza znowu. Na plaży i w barze bohaterowi też szczęście nie dopisuje. Czyżby rzeczywiście nic nie umiał?

Brytyjscy rockmani

Genesis to brytyjska grupa rockowa działająca od połowy lat sześćdziesiątych do roku 2007, kiedy to oficjalnie zakończyła działalność. Phil Collins początkowo grał w nim na perkusji (chociaż nie od samego początku istnienia zespołu), a po odejściu Petera Gabriela awansował na wokalistę i lidera grupy. Był w niej aż do roku ’97. Zastąpił go Ray Wilson. Zespół ma na swoim koncie 15 albumów studyjnych, 6 koncertowych, a także nagrodę Grammy za teledysk do utworu Land of Confusion. We can’t dance jest ich czternastym albumem i jednocześnie ostatnim, na którym śpiewał Phil Collins.

I can’t dance – brać na poważnie?

Poprzednie artykuły:

Możesz również polubić…