Muzyczny alfabet Muzyka

Muzyczny Alfabet: B bogate w dźwięki

Utwory z ostatnich lat, te nieco starsze i te musicalowe. Co jeszcze przyniósł odcinek B bogate w dźwięki?

Ostatnie zestawienie wydało mi się nieco przydługie. W tym postanowiłam być mniej drobiazgowa i skrócić nieco listę artystów. I tak powstało B bogate w dźwięki. Miłego słuchania!

Artysta zagraniczny

Beth Hart rozpoczęła karierę jeszcze w latach 90., ale mi dała się poznać niedawno, utworem Tell Her You Belong to Me. Polubiłam ją za mocny głos, a także mocne, emocjonalne utwory. Takie jak Jazz Man.

Artysta polski

Melodia prosta, ale przyciągająca uwagę. Teksty w punkt, niejednokrotnie z pisane i wykonywane z humorem. Z tego się składa muzyka Piotra Bukartyka. Do najbardziej znanych utworów należą Kobiety jak te kwiaty czy Piosenka z praniem w tle. Do najładniejszych (moim skromnym zdaniem) O przyjaźni. A do najbardziej trafnych – Niestety trzeba mieć ambicję.

Zespół

Mają na swoim koncie energiczne przeboje znane jak świat długi i szeroki. Mają także romantyczne ballady, przy których łza się w oku kręci. W zeszłym roku ukazał się ich trzynasty album, This House is Not For Sale. Grupę Bon Jovi można spokojnie zaliczyć do legend muzyki rockowej. Do tej listy wybrałam Thank You For Loving Me, jedną z piękniejszych ballad zespołu.

Duet

W tym wypadku nie jest to romantyczny duet, w którym on wyznaje miłość jej, a ona jemu. Nie jest to także kłótnia narzeczonych czy opowieść o tęsknocie po rozstaniu. W tym duecie śpiewają dwie panie, które zwierzają się słuchaczom o swojej miłości do pewnego przystojnego żołnierza. Żadna nie wie o istnieniu tej drugiej, obu się wydaje, że są tymi jedynymi dla niego. Banalne? Może. Ale w musicalowej oprawie ma bardzo romantyczny wydźwięk. Z musicalu Notre Dame de Paris duet Esmeraldy (Helene Segara) i Fleur de Lys (Julie Zenatti) Beau Comme Le Soleil.

Przebój

Jednym z singli z najnowszej płyty Fisz Emade Tworzywo Drony jest utwór Biegnij Dalej Sam. Duet braci Waglewskich chyba upodobał sobie tę dyscyplinę sportu, bo na poprzednim wydawnictwie (Mamut) znalazł się kawałek nazwany Bieg. Który z nich jest lepszy? Ciężko powiedzieć, oba są treściwe i bez zbędnego gadania. Oba też łączą elektronikę i hip hop, dając wyjątkowe brzmienie charakterystyczne dla braci. Ale z powodu osłuchania nowszego kawałka, do zestawienia wybrałam Bieg.

Ballada

W klimacie musicalowym jeszcze chwilę zostanę. Utwór Bring Him Home ze spektaklu Nędznicy wywołuje ciarki na plecach. Jest przejmujący i bardzo emocjonalny, szczególnie w kontekście całego spektaklu. Tutaj w wersji Colma Wilkinsona, wykonana podczas koncertu z okazji 10. rocznicy wystawienia musicalu na Broadwayu.

Cover

Noc należy do kochanków, prawda? Tak śpiewa w jednej ze swoich najbardziej znanych piosenek Patti Smith. Ten utwór wzięli na warsztat pomysłodawcy projektu Choir! Choir! Choir! Because the Night w wykonaniu zebranego przez nich chóru robi duże wrażenie.

Teledysk

Bring Me To Life jest jednym z najbardziej znanych przebojów grupy Evanescence. Ma w sobie pazur, chociaż z czasem wydaje się być zbyt osłuchany. Niemniej teledysk do piosenki jest dość charakterystyczny. I zasługuje na wyróżnienie. b bogate w dźwięki

Ostatnio w zabawie wziął udział Olek z bloga Dźwięki Wnęki (link do jego listy jest tutaj). Nie licząc wielu propozycji w komentarzach! Tym razem także zapraszam do udziału w zabawie, zarówno w komentarzach, jak i na blogach.

Więcej od Muzycznej Listy

O myszach, o ludziach. O przyjaźni.

Zawsze się znajdzie powód do radości

Muzyczny Alfabet: Początek

Grafika pochodzi z portalu Pixabay.

Możesz również polubić…