7 najciekawszych piosenek z kwiatami w tle

Rośliny są popularnym motywem w muzyce. Wybrałam 7 najciekawszych piosenek z kwiatami w tle. Znasz wszystkie? A może czegoś brakuje?

Jest wiosna, świeci słońce, ptaszki śpiewają, kwiatki kwitną… Przynajmniej w teorii. Jak jest naprawdę, każdy widzi. Dlatego najwyższa pora na zestawienie: 7 najciekawszych piosenek z kwiatami w tle.

Łoże z róż

Na początek – Bon Jovi. Bed of Roses nie jest ani trochę piosenką przywołującą na myśl wiosnę. No chyba, że taką z dużą ilością deszczu i śniegu. Jest poważną, poruszającą balladą rockową opowiadającą o nieszczęśliwej miłości i upojeniu alkoholowym spowodowanym tym niespełnieniem. Bon Jovi upodobał sobie miłosne ballady, co nie jest moim ulubionym tematem, ale jak on potrafi o tym zaśpiewać… Jestem w stanie zaakceptować każdy temat, jaki pojawi się w jego muzyce.

Prawda pod różą

Wśród kwiatów w muzyce najpopularniejsze są róże. Wśród utworów grupy Within Temptation są co najmniej dwa z tym kwiatem w tytule. Do zestawienia wybrałam starszy, The Truth Beneath the Rose  z albumu The Heart of Everything. Przez siedem minut Sharon del Adel, wokalistka grupy, opowiada o wątpliwościach i świętych wojnach poszukując prawdy pod różą. Co oznacza ta metafora? Niech każdy dojdzie do tego sam.

Pistolety i róże

Tym razem kwiaty nie pojawią się w tytule piosenki, ale w nazwie grupy. Zespół Guns 'n’ Roses ma na koncie wiele przebojów (22 single, 6 albumów studyjnych). Zdecydowałam się na pewną balladę rockową opowiadającą o rozstaniu. Trwa prawie 10 minut i jest uznawana za jedną z części trylogii teledysków (obok Don’t Cry November Rain). Chodzi o utwór Estranged wydany w 1993 roku na albumie Use Your Illusion II.

Kwiat

Zaczęłam dość ostro, dlatego czas na coś łagodniejszego. Przeskok będzie duży, ponieważ kolejny utwór należy do gatunku poezji śpiewanej. Śpiewana jest w dwóch językach: po polsku i grecku. Jest to duet Grzegorza Turnaua z greckim muzykiem Georgiosem Dalarasem. Muzykę napisał Turnau, a słowa Manolis Famellos. Całość trwa trzy minuty, które warto poświęcić temu utworowi. Jest łagodny i relaksujący, do tego nieźle odpręża.

Angielska róża

Ten utwór znany jest pod dwoma tytułami. Co więcej, ma dwa różne teksty, oba napisane dla zmarłej kobiety. Historia zaczęła się w 1973 roku, kiedy Elton John i Bernie Taupin napisali piosenkę Candle in the Wind na cześć zmarłej 11 lat wcześniej Marylin Monroe. Gdy w 1997 roku zginęła w wypadku księżna Diana, Elton John zmienił słowa i styl wykonania i zaśpiewał Candle in the Wind na pogrzebie. Od tego czasu utwór znany jest także pod tytułem Goodbye England’s Rose. Dla mnie jest to najpiękniejsza i najbardziej wzruszająca wersja tego utworu.

Irys

Na chwilę wrócimy do rocka. Nie będą to ostre brzmienia, tylko przyjemna dla ucha łagodna ballada. Została napisana przez Johnny’ego Rzeznika. Nazwisko brzmi polsko, prawda? Johnny jest amerykaninem o polskim pochodzeniu. Najbardziej znany jako lider i wokalista grupy Goo Goo Dolls, obdarzony cudownym tenorem. Do zestawienia wybrałam utwór tego zespołu napisany do ścieżki dźwiękowej Miasta Aniołów nazwany Iris. Jest to chyba najbardziej znany kawałek tej grupy.

Groszki i róże

To już ostatni utwór w zestawieniu. Muzykę napisał Zygmunt Konieczny, a słowa Julian Kacper i Henryk Roztworowski. Groszki i Róże jako pierwsza zaśpiewała Ewa Demarczyk. Jednak nie jej wersję włączyłam z zestawienie. Poznałam ten utwór dzięki Januszowi Radkowi, to jego wersja pierwsza mnie urzekła, dlatego jego wykonanie zamknie kwiatowe zestawienie. 7 najciekawszych piosenek z kwiatami w tle

Więcej od Muzycznej Listy:

Historia opowiedziana muzyką: Nędznicy

Fryderyki 2017. Muzyka ma się dobrze

Między operą a teatrem

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.