Muzyczna Lista

Pieśń o Nimrodel

Pieśń o Nimrodel to muzyczna opowieść o pięknej i niezwykłej kobiecie. Kim była i co ją łączy z polskim zespołem folkowym?

Nimrodel zamieszkiwała Lorien. Była leśnym elfem, szczególnie upodobała sobie wodospad i rzekę w pobliżu jej miejsca zamieszkania. Nazwano go wodospadem Nimrodel. Zakochał się w niej pewien król, ale minęło sporo czasu, zanim odwzajemniła jego miłość. Gdy to już się stało, wraz z ukochanym ruszyła w podróż. Jednak w drodze zgubiła się w lesie i już nigdy nie spotkała króla. Krążyły o niej legendy w całym Śródziemiu. Stworzył ją John Ronald Reuel Tolkien. Pojawia się jako legenda opowiadana przez wieki przez elfy i nie tylko. Stała się także inspiracją dla niektórych ludzi, także dla muzyków. Pieśń o Nimrodel

Pieśń o Nimrodel

Polski zespół folkowy GreenWood postanowiło opowiedzieć historię pięknej elfki w swojej muzyce. Pieśń o Nimrodel opowiada o tej bohaterce znacznie piękniej niż ja to zrobiłam. W muzyce słychać spokój lasu i celtycką nutę. Słuchając tej pieśni zamknijcie oczy. Pozwólcie muzyce się poprowadzić. Poczujcie zapach lasu. I zobaczcie Nimrodel pośród drzew, siedzącą nad jej ukochanym wodospadem. Nie będziecie chcieli otwierać oczu, gdy piosenka się skończy.

Zespół GreenWood – kim oni są?

Ich historia zaczęła się w 2003 roku na wyspie Wolin. Ich inspiracją jest muzyka szkocka i irlandzka, co zresztą słychać w Pieśni o Nimrodel. Muzyka grana przez nich często opiera się na historiach Tolkiena, Sapkowskiego czy postaciach z polskich legend. W 2009 roku nagrali płytę Elegia o Latach Minionych. Do ich najpopularniejszych piosenek należą W zielonym lesie, Ballada o Czarnej Śmierci czy ONA. Niestety, muzycy w 2013 roku zawiesili swoją działalność.

Więcej od Muzycznej Listy:

Mam Alibi!

Dobrze jest mieć nadzieję

„Piękna” piosenka

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.

Możesz również polubić…