Piosenka o płaczącej gitarze czyli czas na The Beatels

Druga propozycja z listy Old is good. Drugi zespół, który zapisał się w historii muzyki. I drugi, nie do końca oczywisty wybór piosenki. Tym razem tej o płaczącej gitarze.

Zastanawiałam się, czym ta piosenka się wyróżnia na tle innych tego zespołu. Jest spokojną balladą o praktycznie niezmiennej melodii. Historię w niej zawartą opowiada spokojny i łagodny głos. Całość tworzy coś niezwykle przyjemnego i jakże różnego od przebojów tej grupy – The Beatles. Drugą moją propozycją jest piosenka o płaczącej gitarze, czyli While my Guitar Gently Weeps.

Kto ich nie zna?

The Beatles to kolejna z legend muzyki lat sześćdziesiątych. Przetarli ścieżki dla wielu kolejnych zespołów, zrewolucjonizowali oblicze muzyki rozrywkowej. Pozostawili po sobie trzynaście albumów studyjnych i wiele hitów, które wciąż inspirują kolejnych artystów. W ich dorobku są skoczne i żywe przeboje (She Loves You, Twist and Shout, Please, Please me), psychodeliczne kawałki (Lucy in the Sky with Diamonds, Come Together) oraz nastrojowe ballady (Hey Jude, Yesterday).

O płaczącej gitarze

While my Guitar Gently Weeps zdecydowanie należy do tej trzeciej kategorii. Pochodzi z albumu The Beatles z 1968 roku. Napisana i zaśpiewana przez George’a Harrisona moim zdaniem jest jedną z piękniejszych w całej twórczości grupy. Jest delikatna i nastrojowa, zwraca uwagę spokojem, jaki z niej płynie. Jest także melancholijna, przygląda się światu nieco z boku, zmusza do zatrzymania się i chwili refleksji.

Współczesny dodatek

W 2006 roku kanadyjska firma cyrkowa Cirque du Soleil stworzyła spektakl LOVE w hołdzie grupie The Beatles. 10 lat po premierze przedstawienia został nagrany teledysk do While my Guitar Gently Weeps. Pomysłodawcą był Dominic Champagne, reżyser LOVE, a reżyserią zajęli się Dandypunk, Andre Kasten i Leah Moyer. Film, który nagrali, pokazuje historię dziewczyny i jej próby powrotu do przeszłości. Ona zdaje się żyć wspomnieniami, jednak w przeciwieństwie do piosenki Queenu, nie są one tak sielankowe. W teledysku zatańczyła Eira Glover. Miłego oglądania i słuchania.