Muzyczna Lista

W innym języku: Gorzki Płacz Kazika

Kilka lat temu Przemysław Lembicz z kwartetu Pro Forma przetłumaczył jedną z piosenek Nicka Cave’a. Później, współpracując z Kazikiem, zaśpiewali utwór w innym języku niż oryginał.

Jak brzmi The Weeping Song Nicka Cave’a w wersji polskiej? Równie ciekawie jak w oryginale. Jednak jeśli jeszcze nie słyszałeś żadnej z wersji, czas nadrobić zaległości. w innym języku

Kim są wykonawcy?

Omawiając Gorzki Płacz należy wspomnieć o dwóch muzykach i jednym zespole. Są to Nick Cave, Kazik Staszewski i Kwartet Pro Forma. Pierwszy z nich, Nicholas Edward Cave to australijski muzyk, aktor, malarz, pisarz i poeta, czyli człowiek wielu talentów. Jego muzykę można zaliczyć do szerokiego gatunku nazwanego rock, często jest dość melancholijna. Cave dysponuje hipnotyzującym, niskim głosem. Tworzy od lat 70. do dzisiaj.

Kazik to polski muzyk, grał w wielu zespołach, z czego najbardziej znany jest z Kultu. Działalność muzyczną rozpoczął pod koniec lat 70. Ma na swoim koncie osiem solowych albumów studyjnych. Jego najbardziej znane utwory to 12 Groszy, Maciek, ja tylko żartowałem czy Cztery pokoje (w duecie z Edytą Bartosiewicz).

Kwartet Pro Forma to polski zespół, w skład którego wchodzi pięciu muzyków. Działają od 2001 roku, tworzą w nurcie piosenki autorskiej oraz poezji śpiewanej. W ich repertuarze można znaleźć covery takich muzyków jak Jacek Kaczmarski, Tom Waits czy wspomniany wcześniej Nick Cave,  także własne utwory. Nagrali cztery albumy studyjne i dwa teledyski.

Weeping Song w innym języku

Weeping Song powstał w 1989 roku jako utwór grupy Nick Cave and the Bad Seeds. Jest singlem z albumu The Good Son wydanego rok po nagraniu singla. Na polski został przetłumaczony w 2006 roku przez Przemysława Lembicza. W tym samym roku znalazł się na EP-ce Kwartetu Pro Forma zatytułowanej Gorzki Płacz. Utwór pojawia się także na albumie Biały Dwór, a w 2014 Gorzki Płacz został nagrany z Kazikiem i znalazł się na kolejnym albumie Pro Formy, Wiwisekcja. Utwór znalazł się na szczycie Listy Przebojów Radia Merkury oraz zajął 13. miejsce na Liście Przebojów Trójki.

Ojciec kontra syn

Utwór Gorzki Płacz to dialog ojca z synem. Jego tematem jest płacz i jego powody. W roli syna występuje Kazik, w ojca wciela się Przemysław Lembicz. Wiele lat wcześniej w nieco innych rolach wystąpili Nick Cave i Blixa Bargeld. Oni wcielili się w rolę dwóch księży płynących łódką.

Zachęcam do posłuchania obu wersji utworu. Na początku w oryginale:

I w wersji polskiej:

Warto przeczytać:

Pierwsza setka za nami!!!

Cover nie do poznania

Cover, ale nie do końca

Zdjęcie zostało stworzone dzięki Pablo by Buffer.

Możesz również polubić…