Z nimi będę szczęśliwsza

Zauważyłam, że nie pojawił się post poświęcony twórczości polskiego artysty. W takim razie nadrabiam zaległości. Jak? I czy nie jest za późno? Mam taką nadzieję. Na pierwszy ogień rzucam Stare Dobre Małżeństwo.

SDMOstatnio zafascynował mnie zespół Stare Dobre Małżeństwo. Wcześniej nie miałam dużej styczności z muzyką bluesową. Pewnego dnia postanowiłam odkopać starsze płyty rodziców. Takie, których nie znałam, a akurat wpadły mi w ręce. I los (lub cokolwiek innego) chciał, że trafiłam na dwie płyty zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Wcześniej znałam jedną czy dwie piosenki grupy. Nie czułam większej potrzeby poznania ich muzyki. Ale gdy pierwszy raz włączyłam te płyty, zakochałam się. Do tej pory nie mogę oderwać się od ich muzyki. Słyszę ją w nocy, gdy próbuję zasnąć. Słucham jej w drodze do szkoły. W domu gdy cokolwiek robię, towarzyszą mi łagodne melodie Starego Dobrego Małżeństwa.

Co mnie najbardziej oczarowało w muzyce Starego Dobrego Małżeństwa? Wystarczy, że włączę płytę i od razu przenoszę się do innych miejsc. Najczęściej w góry. Najczęściej są to Bieszczady. Czasami muzyka zabiera mnie w bliższe mi góry: Gorce i Beskid Wyspowy. Odwiedzam lasy widoczne z moich okien, otaczające Rabkę szczyty i górskie polany. Oglądam po raz setny widoki roztaczające się z tamtych miejsc. Są to obrazy, które nigdy się nie znudzą.

Stare Dobre Małżeństwo przynosi piękne wspomnienia, marzenia, a przede wszystkim wprowadza w dobry nastrój. Do tego skutecznie uspokaja. Jak tu ich nie lubić?

Kropelka faktów

Zespół powstał 32 lata temu. Wciąż grają, tworzą i koncertują. Przez lata istnienia nagrali 19 albumów studyjnych i cztery albumy koncertowych. Stworzyli także wielesingli notowanych na różnych listach przebojów (głównie na Liście Przebojów Trójki). Dość spora kolekcja, prawda? Z tej kolekcji wybrałam pięć piosenek. Zadanie było niełatwe, ale udało się. Oto wybrana piątka:

Z nim będziesz szczęśliwsza…

Jest to pierwsza piosenka zespołu, którą poznałam. Stało się to na długo przed odkryciem pozostałej twórczości grupy Stare Dobre Małżeństwo. Dlaczego wtedy nie zatrzymałam się tylko na tej jednej piosence? Nie wiem. Jednak przez to, że była pierwsza, mam do niej szczególny sentyment.

Urzekła mnie swoją delikatnością i łagodnością. Jest w niej pewien smutek, który nie rzuca się od razu w oczy, ale można go wyczuć z czasem. Zresztą sam tytuł może coś o tym smutku powiedzieć. Z nim będziesz szczęśliwsza

Ku pamięci przyjaciela

Piosenka dla Wojtka Belona jest jedną z wielu piosenek grupy Stare Dobre Małżeństwo stworzonej dla tego człowieka. Kim był Wojtek Belon? Dlaczego zespół upamiętnił go w swojej muzyce?

Belon był muzykiem, poetą i kompozytorem. Związany był z Wolną Grupą Bukowina. Uwielbiał góry, podobno zawsze brał ze sobą gitarę. Zmarł w 1985 roku. Prawdopodobnie przyczyną była choroba alkoholowa. Po jego śmierci muzycy pozwolili mu żyć w ich twórczości. Jednym z takich utworów jest Piosenka dla Wojtka Belona.

Bieszczady pełne aniołów

Bieszczadzkie Anioły to piosenka, która chyba na zawsze pozostanie ze mną. Przypomina mi wyprawę w Bieszczady z klasą w liceum. Całodniowe wyprawy, nieziemskie widoki i magia Bieszczad. Pod koniec każdego dnia oglądaliśmy film przywieziony przez nauczyciela geografii. Codziennie inny. Tam poznałam także ten utwór, w którym zakochany był nauczyciel. To było piękne przeżycie. Mam nadzieję, że w Bieszczady jeszcze wrócę. Odwiedzić Bieszczadzkie Anioły.

Jak suchy szloch w tę dżdżystą noc…

Jak od pierwszego wysłuchania zrobiła na mnie duże wrażenie. Dlaczego mi się podoba? To trudno określić słowami. Najlepszą odpowiedzią byłoby chyba ‚bo tak’. Są takie piosenki, które się lubi bez żadnego większego powodu. Bo melodia przypadła do gustu, słowa są wyśpiewane ładniej niż gdzie indziej, a dobór instrumentów wprowadza w szczególny klimat. Ale zastanawiając się nad piosenką ciężko stwierdzić, co dokładnie się w niej podoba. Po prostu jest jaka jest i to wystarczy. Stare Dobre Małżeństwo

Maj, wszędzie maj!

Nie mogłam zdecydować się na ostatnią piosenkę. Za oknem króluje maj, dlatego wybór padł na Balladę Majową. Jest dość żywa, wesoła i podnosi na duchu. Przywodzi na myśl ciepłe, wiosenne powietrze i budzący się do życia świat. Ma w sobie magię maja.

Więcej od Muzycznej Listy:

Jazz z Maroka

Inna niż wszystkie

Artysta: Within Temptation

Grafika została wykonana dzięki Pablo by Buffer.

 • eee

  Analiza samego tekstu utworu nic nie da. Trzeba by było się przenieść w miesce i czas, kiedy były one tworzone. Trzeba by było odkryć z Nimi na nowo ten klimat który faktycznie istniał. Będzie to trudne jednak polecam. Bez wszystkich opowiesci i swoich wczesniejszych wyobrazen. Po prostu znaleść się tak i poznac tych ludzi takimi jacy sa. To dopiero jest odkrycie.

  • Muzyczna Lista

   Tylko, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli by się udało byłoby to wspaniałe doświadczenie.

 • SDM to jeden z moich ulubionych zespołów! Tak samo jak happysad, ostatnio byłam nawet na ich koncercie i było extra 🙂 Nigdy nie widziałam Grześka na żywo i warto było stać tam i czekać aż zaczną grać. Zobaczenie na żywo to całkiem coś innego niż oglądanie ekranu komputera :).
  Pozdrawiam!

 • Szczerze mówiąc.. zawsze jestem zirytowana będąc na koncertach, że ludzie reagują mechanicznie na utwory, które znają. I Twoja lista właśnie te utwory zawiera 🙂 Chciałabym, żeby ludzie doceniali becną twórczość. Na nowych płytach jest tyle perełek.. Niemniej, nie neguje, bo właśnie od tych utworów zaczyna się swoją przygodę z SDM. Pozdrawiam!

  • Muzyczna Lista

   Ja właśnie moja przygodę zaczynam i mam nadzieję, że będzie trwała i rozwijała się bardzo owocnie. A nowsze perełki też się pojawią, tylko z czasem 😉

 • Adiabat

  Przypomniałem sobie inną piosenkę o podobnej tematyce co „Z nim będziesz szczęśliwsza”, może nie SDM, ale zespołu IRA: https://www.youtube.com/watch?v=c3qGBIpT05w 🙂 też taka lekka ballada.