Bo nie umiem tańczyć

Tym razem będą zwierzenie gościa, który stwierdził: Nie umiem tańczyć. I śpiewać. I mówić. I wydaje się, że mu w życiu nie wyszło. Czy na pewno?

Piosenka na dzisiaj ma już swoje lata. Została wydana w 1991 roku, co dla mnie jest odległą przeszłoi can't dance genesisścią. Ale dla mnie czas płynie inaczej. Na przykład mam taką anegdotkę związaną z moją babcią. Jak byłam mała spytałam się jej, czy jak ona była mała to po świecie biegały dinozaury. To takie osobiste zaburzenie odbioru czasu. nie umiem tańczyć

Wracając do muzyki. Tym razem zachęcam Was do posłuchania, poznania lub przypomnienia sobie piosenki I can’t dance (czyli Nie umiem tańczyć, dla niewtajemniczonych w język angielski) grupy Genesis. Jej tekst można streścić w jednym zdaniu: znowu w życiu mi nie wyszło. Spokojna, wolna i oryginalna. Przyciąga do siebie muzyką i wokalem. W głosie wokalisty, Phila Collinsa niby nie ma nic specjalnego. Ot, piosenkarz jak piosenkarz. Jednak wystarczy się wsłuchać, na spokojnie. Wtedy można odkryć niespotykany, charakterystyczny dla niego ton. Bez problemu będzie można go rozpoznać w innych piosenkach. I jeszcze mam dla Was taką ciekawostkę dotyczącą Phila:

phil collins i can't danceCzy wiesz, że…

Phil Collins początkowo był perkusistą zespołu Genesis, w tym czasie wokalistą był Peter Gabriel. Dopiero gdy ten drugi odszedł z zespołu, Collins został głównym ‚głosem’ Genesisu.

Takie przypadki rzadko się zdarzają. Według mnie najlepszy okres zespół Genesis miał właśnie w czasach, kiedy Phil Collins był wokalistą. Pokochałam jego głos od samego początku, jest inny od wszystkich. Nie jest idealnie czysty i melodyjny, ma w sobie swego rodzaju chrypę.

Ten wpis nie jest jakoś specjalnie długi, ale nie będę Was zanudzać historią zespołu Genesis. Po prostu posłuchajcie I can’t dance, a zespół przybliżę Wam przy innej okazji.

Warto zajrzeć:

Już więcej nie zatańczę

Pamiętasz tego walca?

Naucz mnie tańczyć

Spokojny taniec Cohena